Węgiel a biomasa – który materiał opałowy jest lepszy?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych technologii ogrzewania. Zwykle bywa tak, że im wyższy jest koszt założenia danej instalacji, tym niższe są koszty eksploatacji i odwrotnie. Jednak wybieramy źródło ciepła w naszych domach, kierując się nie tylko ceną, ale i wygodą oraz bezpieczeństwem użytkowników. Dla jednych wygodniejszy jest kominek, inni wolą postawić na kocioł, a jeszcze innych satysfakcjonuje pompa ciepła. A jak jest z opałem? Co jest lepsze, węgiel czy biomasa? Omówmy tę kwestię na przykładzie kotłów.

Kotły na węgiel – zalety i wady

Kotły na węgiel przez długie lata były najpopularniejszymi urządzeniami grzewczymi w Polsce. Wciąż są chętnie stosowane, mimo że producenci zachęcają nas do zmiany źródła ciepła na biomasę. Często decydujemy się na kotły opalane węglem, ponieważ jest to materiał stosunkowo tani, podobnie jak nie droga jest cała instalacja. Cena kotła i instalacji oraz cena samego węgla są dla nas atrakcyjne, choć węgiel to materiał wymagający: musimy poświęcić osobne pomieszczenie na kocioł, ponieważ wszystko wokół będzie pokrywało się pyłem węglowym.

Musimy też wygospodarować miejsce na przechowywanie węgla, ponieważ nie warto kupować tego materiału w małych ilościach, ze względu na koszty transportu. Mówi się, że rozpalanie i regulowanie wydajności kotła na węgiel to praca ciężka i brudna – dowiadujemy się od przedstawiciela firmy Krex z Bielska Podlaskiego.

Wymaga to wprawy, a kocioł na węgiel, czy miał węglowy trzeba uzupełniać co kilka godzin. Jeżeli zdecydujemy się na zakup kotła z automatycznym podajnikiem paliwa, problem znika. Oczywiście jest to rozwiązanie droższe, jednak na ogrzewaniu naprawdę nie warto na siłę oszczędzać. Trzeba jednak podkreślić, że do takiego kotła będziemy potrzebować droższego paliwa – tzw. ekogroszku. Minus stosowania węgla? Zanieczyszczanie atmosfery, co podkreślają wszystkie instytucje zajmujące się ochroną środowiska.

Kotły na biomasę – jak to wygląda?

Paliwa pochodzenia roślinnego, takie jak drewno i biomasa, charakteryzują się niską ceną. Są uważane za paliwa ekologiczne. Biomasa jest paliwem odnawialnym, sadząc nowe drzewa i rośliny, uzupełniamy zapasy. Dodatkowo podczas spalania biomasy do atmosfery trafia wyłącznie tyle dwutlenku węgla, ile rośliny, które spalamy, pobrały wcześniej w czasie procesu fotosyntezy! Biomasa, paliwo ekologiczne, nie przyczynia się do zwiększania efektu cieplarnianego. Jedyna wada tego rozwiązania to koszt zaawansowanych i solidnych kotłów o specjalnej konstrukcji. Cena nie jednego z nas może przyprawić o zawroty głowy. Należy też dodać, że kotły na biomasę potrzebują dużej przestrzeni, podobnie jak dużą przestrzeń będzie zajmowało samo paliwo. Minus to także konieczność częstszego uzupełniania biopaliw w kotłach w stosunku do kotłów na węgiel. Poza tym biopaliwa mają same pozytywne strony. Instalacja grzewcza wygląda podobnie jak instalacja na węgiel, kotły pracują najczęściej w instalacji systemu otwartego. Zanim wybierzemy instalację dla siebie, przemyślmy, na czym nam najbardziej zależy.

Materiał partnera