Kiedy warto zainwestować w czujniki wilgotności?

Wilgotność to jeden z najważniejszych parametrów związanych z atmosferą. Warto bowiem zauważyć, że za samopoczucie człowieka, jak i za możliwość przeprowadzania różnego rodzaju procesów przemysłowych, odpowiada nie tylko temperatura, ale także właśnie poziom wilgotności w powietrzu. Wartości te mierzy się za pomocą specjalnych czujników. Czym się one charakteryzują i gdzie znajdują zastosowanie?

Czym są czujniki wilgotności?

Czujniki wilgotności powietrza to urządzenia, które umożliwiają pomiar poziomu wilgotności w atmosferze. Czujniki do zastosowań domowych, jak i przemysłowych, które wyrażają wartość wilgotności w jednostce RH, mierzą wilgotność względną. Co to oznacza w praktyce? Jest to pomiar zawartości pary wodnej w powietrzu, a dokładnie stosunku ilościowego pary, która w danym momencie znajduje się w atmosferze, do maksymalnego poziomu zawartości pary, jaka w danych warunkach mogłaby utrzymać się w powietrzu. – Wyjaśnia ekspert reprezentujący firmę Emag-Serwis z Katowic, której specjalnością jest automatyka przemysłowa. – Czynnikiem decydującym jest tu temperatura, ponieważ to od niej zależy ilość pary wodnej w powietrzu – wyższa temperatura sprawia, że w powietrzu utrzymuje się więcej pary. Dlatego też czujniki wilgotności są zazwyczaj skorelowane z czujnikami temperatury.  Wartość RH wyraża się w procentach w zakresie od 0 – co oznacza całkowicie suche powietrze – aż do 100%, gdzie następuje skroplenie pary wodnej. W nowoczesnych czujnikach wilgotności pomiar parametrów zobrazowany jest w formie cyfrowej. Dzięki temu można dokładnie kontrolować poziom wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu, co ma wiele zastosowań.

Zastosowanie czujników wilgotności

W jakich sytuacjach przydają się czujniki wilgotności? Ich stosowanie stało się popularne nawet w warunkach domowych, gdzie poziom wilgotności ma istotny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia domowników. Pomiar wilgotności ma jednak kluczowe znaczenie przede wszystkim w szeroko rozumianym przemyśle. Przykładem sektorów korzystających z tego rozwiązania są:

  • przemysł klimatyzacji i wentylacji,
  • przemysł wydobywczy,
  • branża spożywcza, przetwórstwo żywności,
  • przemysł farmaceutyczny,
  • przemysł ceramiczny,
  • przemysł materiałów budowlanych.

Czujniki wilgotności instaluje się w obiektach, takich jak magazyny, hale produkcyjne, suszarnie, szklarnie, garownie, a nawet muzea czy biblioteki. Urządzenia te są niezbędne wszędzie tam, gdzie poziom wilgotności powietrza ma znaczący wpływ na możliwość i jakość przeprowadzania procesów przemysłowych.

Materiał partnera