czyszczenie wykladzin

Urządzenia i środki do czyszczenia wykładziny

Wykładzina jest jednym z popularniejszych materiałów do wykańczania podłóg, powszechnie spotykanym nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w kinach, urzędach, teatrach, hotelach, biurach i wielu innych miejscach. Posiada liczne zalety – estetyczny wygląd, dobrą izolację termiczną i akustyczną czy również wysoką odporność na odkształcenia. Jednak posiada również jedną istotną wadę – trudno utrzymać ją w czystości. Aby nasz wykładzina zachowała czystość i nie stała się siedliskiej kurzu oraz drobnoustrojów, będziemy musieli skorzystać z odpowiednich środków.

Urządzenia czyszczące

Wykładziny mają to do siebie, że bardzo łatwo chłoną różnego rodzaju zabrudzenia, od piachu, po płyny. Im dłuższe i bardziej obfite włosie wykładziny, tym trudniej usunąć znajdujący się w niej brud, nie wspominając o tym, że na jasnych wykładzinach wszelkie, nawet drobne zabrudzenia są widoczne jak na dłoni. Możemy wyróżnić trzy rodzaje zabrudzeń: nierozpuszczalne, czyli między innymi piach, kurz i okruchy, które stanowią blisko 80% wszystkich zabrudzeń; zabrudzenia rozpuszczalne w wodzie, oraz zabrudzenia rozpuszczalnie w detergentach. Na rynku dostępne są odkurzacze wyposażone w funkcję prania wykładzin i dywanów – alternatywą do nich do urządzenia zwane szorowarkami. Wyposażone są one w obrotową szczotkę, która dokładnie wymiata i wymywa zanieczyszczenia gnieżdżące się nawet w głębokich warstwach tkaniny. Bogatą ofertę wysokiej jakości szorowarek znajdziemy w ofercie firmy Mado. Należy pamiętać, by tryb pracy maszyny dobrać do rodzaju czyszczonej powierzchni – w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do zniszczenia wykładziny.

Środki czyszczące

Jak zostało powiedziane, niektóre rodzaje zabrudzeń rozpuszczają się wyłącznie w kontakcie z odpowiednimi detergentami. Również w tym przypadku rynek oferuje nam szeroki wybór – od odplamiaczy w sprayu, które stosuje się bezpośrednio na zabrudzenie i po przetrzymaniu przez pewien czas (zwykle kwadrans) usuwa za pomocą ścierki lub papierowego ręcznika, po skoncentrowane preparaty do prania mechanicznego, chroniące kolory i zabezpieczające tkaninę przed ponownym zabrudzeniem. Niezależnie od tego, jakie rodzaj środka czyszczące stosujemy, powinniśmy bezwzględnie stosować się do instrukcji producenta, a przed rozpoczęciem czyszczenia wypróbować preparat nad mało widocznym fragmencie wykładziny. W ten sposób sprawdzimy, czy płyn nie powoduje niepożądanych efektów, np. blaknięcia kolorów.

Materiał partnera