mieszkanie

Układ mieszkania – na co zwracać uwagę przy zakupie nieruchomości?

Kupcy poszukujący mieszkania przede wszystkim zwracają uwagę na jego powierzchnię oraz ogólny wygląd. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę najważniejszym elementem mieszkania jest rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. To od niego bowiem w dużej mierze zależeć będzie komfort przyszłych domowników. Sprawdźcie, jaki układ mieszkania jest najlepszy.

Dlaczego rozkład pomieszczeń ma znaczenie?

Kiedy decydujemy się na zakup nieruchomości, wybór tej właściwej, spełniającej jak najwięcej naszych kryteriów, jest wynikiem długiego procesu. Decyzję podejmujemy opierając się na wielu czynnikach, a oglądając mieszkania zwracamy uwagę na ich konkretne elementy, oceniając czy spełniają ustalone przez nas kryteria. Jest ich całkiem sporo, dlatego łatwo zapomnieć o bardzo ważnym szczególe, jakim jest rozmieszczenie pokoi i innych pomieszczeń.

Szukając mieszkania do kupna najczęściej zwraca się uwagę na jego lokalizację, cenę, metraż oraz ilość pomieszczeń. Niewielu kupców ma jasno określone oczekiwania względem rozkładu pokojów i układu mieszkania względem stron świata, jednak warto zastanowić się także nad tymi cechami, ponieważ odpowiedni układ mieszkania to gwarancja komfortu dla przyszłych domowników – radzi ekspert reprezentujący Biuro Deweloperskie MHAUS.

Podział na strefy

Nowoczesne mieszkania są zazwyczaj projektowane w ten sposób, aby można było wydzielić w nich strefy różniące się pełnionymi funkcjami oraz charakterem przestrzennym. Przeważnie wykorzystuje się zasadę podziału na strefę dzienną i nocną (prywatną), jednak niektórzy idą nawet dalej, wydzielając trzy strefy, a mianowicie dla rodziców, dla dzieci oraz przestrzeń wspólną. Bez względu na model podziału przyjęło się, że część dzienna ma bardziej otwarty charakter, podczas gdy część prywatna jest bardziej intymna, a więc zamknięta.

Wydzielenie stref w mieszkaniu nie jest tak łatwe, jak w domu jednorodzinnym, jednak warto się postarać o takie rozwiązanie. Zapewni to dużą wygodę zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Co więcej, oddzielenie części prywatnej od wspólnej z pewnością zachęcać będzie do częstszego zapraszania gości.

Otwarte lub zamknięte

Duże znaczenie w kwestii rozkładu pomieszczeń mają także trendy panujące aktualnie w architekturze wnętrz. Obecnie zauważalna jest tendencja do łączenia i otwierania pomieszczeń, co gwarantuje lepszą integrację między domownikami, ułatwia wspólne życie oraz wzbogaca kontakty między członkami rodziny podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Zwykle łączone są pomieszczenia strefy dziennej, a więc przedpokój z salonem, kuchnia z salonem lub kuchnia z jadalnią i salonem. W mieszkaniach przeważnie całą strefę dzienną stanowi jedno wnętrze, w którym mimo wszystko można wyodrębnić poszczególne obszary o różnych funkcjach.

Ci, którzy nie są zwolennikami otwierania pomieszczeń i chcą zadbać o intymność i spokój wszystkich domowników, powinni zdecydować się na mieszkanie o tradycyjnym układzie.

Materiał partnera