Technika cięcia żywopłotu. Jak i kiedy przycinać żywopłot?

Wiele osób słusznie uważa, że dostosowywanie wyglądu żywopłotów to zajęcie z pogranicza sztuki. Wymaga bowiem wielu zdolności, nawet tych artystycznych, oraz odpowiedniego skupienia – nie należy zapominać również o zastosowaniu właściwej techniki.

Ta zaś jest niezwykle ważna, ponieważ decyduje nie tylko o wyglądzie żywopłotu, ale również o jego kondycji i procesie wzrostu. Wszystko to sprawia, że do całego przedsięwzięcia należy zabrać się z solidnym przygotowaniem.

Kiedy przycinamy?

Zanim jednak przeprowadzimy jakiekolwiek prace w ogrodzie, warto zastanowić się, kiedy jest najlepszy czas na przycięcie żywopłotu. Oczywiście musimy dostosować go do pór roku i warunków panujących na zewnątrz. Żywopłot nie będzie miał szans odrodzić się późną zimą, gdyż uniemożliwią to przymrozki i silny, zimny wiatr.

Najlepszym okresem na formowanie naszych roślin jest więc wczesna wiosna. Temperatury w czasie zaczynają bowiem rosnąć i nie zachodzi niebezpieczeństwo, że ich ścięte gałązki zamarzną. Wręcz przeciwnie – będą miały wystarczająco czasu, by się odrodzić. Oczywiście pamiętać musimy o tym, że pierwsze cięcie wykonujemy w pierwszym sezonie po posadzeniu roślin w ogrodzie. Następne cięcia warto przeprowadzać także wiosną (najlepszymi miesiącami marzec i kwiecień).

Musimy robić to regularnie – jeżeli raz zaniechamy tej czynności, porost naszych żywopłotów okaże się nie możliwy do opanowania. Systematyczne i prawidło cięcie sprawi, że nasze rośliny będą zdrowe i gęste, co oczywiście przełoży się na ich atrakcyjny wygląd.

Technika cięcia

Najlepszym kształtem żywopłotu jest trapez – szeroki u podstawy i zwężający się ku górze. Nie tylko dobrze wygląda, ale również gwarantuje roślinie dostęp do światła na całej jej długości.

Żeby osiągnąć taki efekt, konieczna jest pewna pomoc. Najlepiej skorzystać ze sznurka, który zostanie zamocowany do palików znajdujących się w ziemi. W ten sposób przygotować możemy obrys pożądanego kształtu żywopłotu.

Następnie pozostaje nam jedynie ciąć. Na samym początku powinniśmy rozpocząć dostosowywanie długości i kształtu boków żywopłotu. Dopiero, gdy będziemy mieli to już za sobą, możemy przejść do skracania wierzchołków. Po skończonym przycinaniu, należy roślinę zasilić nawozem, który usprawni porost nowych pędów.

Narzędzia do przycinania

Poza odpowiednim przygotowaniem i wybraniem właściwej techniki cięcia, niezwykle istotne jest także skompletowanie odpowiedniego zestawu narzędzi, które pozwolą nam wykonać pracę w sposób sprawny i bezpieczny – zarówno dla nas, jak i dla roślin.

Ekspert sklepu budujesz.pl radzi, jeżeli chcesz zabrać się za przycinanie żywopłotów, powinieneś zaopatrzyć się w narzędzia takie jak:

nożyce do żywopłotumowa o ich odmianach ręcznych, podczas użycia których wykorzystujemy wyłącznie siłę naszych mięśni. Jest to narzędzie tanie i łatwe w użyciu, jednak jego użycie jest nieco ograniczone. Nożyce ręczne pozwolą nam bowiem skrócić wyłącznie żywopłotów o słabych gałęziach (stworzonych na przykład z bylin). Nie będziemy w stanie za ich pomoc przyciąć pędów grubych bądź zdrewniałych,

sekatornieco bardziej zaawansowane narzędzie, które pozwoli nam skracać twardsze elementy. Warto zainteresować się przede wszystkim sekatorami z przełożeniem – za ich pomocą będziemy w stanie skracać naprawdę grube gałęzie,

nożyce do żywopłotu elektryczne – zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ nasz udział ogranicza się wyłącznie do sterowania ich pracą. Nie musimy się więc męczyć, by dostosować wygląd żywopłotu. Pamiętajmy jednak, że są one stosunkowo ciężkie, a także ograniczone przewodem zasilającym,

nożyce do żywopłotu spalinowe – w tym przypadku przewodu brak, dlatego możemy posługiwać się nimi w każdym zakątku naszego ogrodu. Charakteryzują się zdecydowanie największą siłą cięcia, dlatego posłużą nam do przystosowywania bardzo grubych bądź szczególnie zdrewniałych. Podobnie jak produkty elektryczne, mogą okazać się ciężkie, dlatego długotrwałe ich wykorzystanie będzie dla niektórych męczące.

Materiał partnera