szczotki

Szczotki do polerowania różnych powierzchni

Każdy zakład stolarski musi zadbać o odpowiednie wykończenie powierzchni podczas szlifowania. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w system wymiennych szczotek ściernych. Są to narzędzia, które pozwolą uzyskać najwyższą jakość szlifowanych elementów. Dzięki nim można także w znaczący sposób obniżyć koszty pracy.

Kto może skorzystać z systemu wymiennych szczotek ściernych?

W ciągu ostatnich kliku lat system wymiennych szczotek szlifierskich zyskał bardzo mocno na popularności. Polskie fabryki mebli coraz częściej w niektórych procesach produkcyjnych zastępują papier ścierny właśnie takimi szczotkami. Są to narzędzia o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Mogą z nich korzystać małe i średnie warsztaty stolarskie oraz duże przedsiębiorstwa. Dzięki wymiennemu systemowi szczotek ściernych więksi producenci mebli mogą bardzo dużo zaoszczędzić na kosztach pracy ręcznej. Szczotki ścierne mogą być stosowane w liniach produkcyjnych, osobno pracujących szlifierkach oraz w ręcznych szczotkarko-szlifierkach.

Szczotki ścierne są produkowane w oprawie plastikowej, dzięki czemu mogą być używane do małych obciążeń. Dostępne są także szczotki szlifierskie w oprawie aluminiowej, co umożliwia stolarzom wykorzystanie ich do bardzo intensywnych prac. Zarówno jedne jak i drugie szczotki można nabyć od firmy PolishStyl.

Jak dobrze dobrać rodzaj szczotki?

Głowica szczotki ściernej składa się z korpusu nośnego oraz umieszczonych na jej obwodzie wymiennych wkładów ściernych. Korpus może być zrobiony ze stopu metali lekkich lub ze sztywnego i odpornego na odkształcenia tworzywa sztucznego. Do wykonania szczotek można użyć płótna ściernego, włókniny ściernej, skóry naturalnej, abralonu, włosia roślinnego lub włosia końskiego. Właściwy dobór tych materiałów oraz ich granulacji, a także sposobu podparcia umożliwi uzyskanie zadowalającego efektu.

Włosie podpierające płótno ścierne ma właściwości antystatyczne. Może mieć także właściwości szlifująco-polerujące oraz czyszcząco-odpylające. Podczas wyboru odpowiednich szczotek istotna jest także szerokość listka szlifującego. To od niego będzie zależeć siła szlifowania. Wybór szczotki uzależniony jest zatem od rodzaju prac jakie chcemy przeprowadzić oraz od szlifowanego materiału.

Zalety wymiennych szczotek ściernych

Główną zaletą szczotek ściernych jest ich uniwersalność. Doskonale sprawdzają się zarówno w obróbce elementów drewnianych, jak i wykonanych z płyty MDF. Można szlifować nimi zarówno powierzchnie surowe, jak i po lakierowaniu. Stosowane mogą być w każdym zakładzie stolarskim, niezależnie od jego wielkości i ilości wykonywanych zleceń.

Dzięki systemowi wymiennych szczotek szlifierskich, np. z firmy PolishStyl, można uzyskać powtarzalną jakość szlifowania, zwłaszcza jeśli chodzi o zaokrąglanie ostrych krawędzi. Jedna szczotkarka z wymiennym systemem szczotek może wykonać pracę za kilkunastu pracowników, którzy szlifują ręcznie.

Większość firm oferujących szczotki szlifierskie, jest w stanie dobrać wszystkie parametry i dostosować je do rodzaju używanych maszyn, szlifowanych elementów oraz materiału z jakiego będą wykonane. Dlatego każdy zakład stolarski będzie w stanie dobrać system wymiennych szczotek ściernych do własnych potrzeb.