Stolarka drewniana sposobem na energooszczędność

Drewno jest od wieków cenionym materiałem. Firmy budowlane i nie tylko chętnie wykorzystują go jako materiał budowlany. Służy również produkcji okiennic drewnianych oraz drzwi, które dzięki odpowiedniej konstrukcji są sposobem na energooszczędność. Energooszczędność ogranicza straty ciepła, równocześnie zmniejszając ilość energii, która jest potrzebna do ogrzania budynku.

Energooszczędne okna drewniane

Pierwszym elementem stolarki drewnianej sprzyjającym energooszczędności są oczywiście okiennice. Ciężko jest wyobrazić sobie dom bez okien. Jeżeli wybierzemy okna drewniane, będą eleganckim dodatkiem do charakteru naszego domu, a jednocześnie zapewnią ciepło i komfort. Doskonale izolują od zimna, są wytrzymałe i nie wypaczają się pod wpływem nie zawsze korzystnych warunków atmosferycznych.

O energooszczędności okien świadczy współczynnik UW. Jeżeli nie lubimy marznąć, wybierajmy okna o jak najniższym współczynniku. Wskazuje, że w ciągu godziny z budynku jest w stanie uciec niewielka ilość ciepła. Duży wpływ na to poza okiennicami mają również szyby.

Energooszczędne zewnętrzne drzwi drewniane

Wybierając elementy stolarki do domu, musimy zwrócić szczególną uwagę również na drzwi. Energooszczędne drzwi zewnętrzne wykonane z drewna, podobnie jak okna, zapobiegają stratom ciepła. Do tego są niezwykle eleganckie, a to bardzo ważne w przypadku drzwi zewnętrznych – stanowią przecież wizytówkę domu. Drzwi muszą mieć również jak najniższy współczynnik UW. Na ich parametry wpływa specjalna konstrukcja, często wzbogacona o dodatkowe, wewnętrzne warstwy izolacyjne. Takie drzwi mają również cechę antywłamaniową, skutecznie zabezpieczając nas przed włamaniami. Są wyposażone w wysokiej klasy zamki, dzięki którym zmniejszają ryzyko kradzieży.

Inwestycja w drzwi i okna drewniane wymaga poniesienia kosztów, które jednak mogą się zwrócić już po kilku sezonach grzewczych. Dlatego nie skreślajmy jej z racji wyższych wydatków. Po kilku latach okaże się, że tylko zarobiliśmy na wyborze takiej, a nie innej stolarki drewnianej.

Drewno nie tylko energooszczędne

Energooszczędność nie jest jedyną zaletą wyróżniającą drewno. To materiał charakteryzujący się również innymi, znaczącymi właściwościami – komentuje nasz rozmówca z z firmy Muszyńscy Okna drewniane Sp.J. w Stargardzie. Poza izolacją cieplną warto wybierać stolarkę drewnianą również racji:

  • Doskonałej izolacji akustycznej,
  • Wytrzymałości i solidności materiału. Przy odpowiedniej konserwacji, może wytrzymać nawet 90 lat,
  • Bezpieczeństwa dla alergików – drewno nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Jest naturalnym materiałem,
  • Pozytywnego wpływu na mikroklimat pomieszczeń,
  • Estetyki i elegancji,
  • Plastyczności drewna – to materiał bardzo prosty i przyjemny w obróbce,
  • Spełniania wymogów antywłamaniowych,
  • Zachowania doskonałych parametrów przez długi czas,
  • Możliwości naprawy w razie uszkodzenia.
Materiał partnera