W jaki sposób dobrać listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe są niepozornym elementem wystroju wnętrz, jednak w rzeczywistości pełnią aż trzy funkcje – zasłaniają przerwę dylatacyjną między ścianą a podłogą, chronią ścianę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mogącymi powstać m.in. w trakcie sprzątania, a także wpływają na ogólną estetykę pomieszczenia. Dlatego ich wybór nie powinien być przypadkowy, warto pamiętać w tym momencie o wzięciu pod uwagę kilku kwestii.

Estetyka wnętrza

Listwy przypodłogowe, nazywane również czasem cokołami, stanowią połączenie między podłogą a ścianą i drzwiami – to właśnie dzięki listwom oba te elementy konstrukcyjne mogą stanowić harmonijną całość. Źle dobrana listwa jest w stanie skutecznie zniszczyć estetykę wnętrza. Bardzo wiele osób lekceważy ich rolę i wybiera je dopiero w momencie, gdy budżet na wykończenie wnętrza jest już na wyczerpaniu – w większości przypadków kończy się to kupnem pierwszych z brzegu listew, które nie pasują ani do podłogi, ani do drzwi, byle tylko zmieścić się w wydatkach. Rozsądnym rozwiązaniem jest wybranie listew od razu przy zakupie podłogi.

Materiał

Listwy mogą być wytwarzane z różnego rodzaju tworzyw. Najczęściej w tym celu stosowane jest drewno, a także materiały drewnopochodne. Rzadziej natkniemy się na listwy z tworzyw sztucznych, ceramiki bądź metalu. Naturalnie najrozsądniejszym wyborem będzie kupno listwy z tego samego materiału co podłoga. Szeroki wybór wysokiej jakości listew z rozmaitych materiałów – m.in. drewna i poliuretanu – znajdziemy w ofercie firmy Profi-Parkiet.

Kolorystyka podłogi

Istnieją dwa powody, dla których należy uwzględnić klucz kolorystyczny podczas doboru listwy – pierwszym jest unikanie rzucających się w oczy kontrastów. Dobierając listwy o tym samym lub przynajmniej podobnym odcieniu co podłogi sprawimy, że w naszych wnętrzach zachowana zostanie harmonia. Drugi powód jest mniej oczywisty. Mianowicie ciemne kolory sprawiają, że dane pomieszczenie wydaje się mniejsze, niż jest w rzeczywistości, zaś jasne optycznie je powiększają. W związku z tym należy trzymać się generalnej zasady, że jeśli montujemy przy ciemnej podłodze ciemne listwy, to powinny być one dość niskie – w przeciwnym wypadku pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie przytłaczającego.

Materiał partnera