Jakie są rodzaje elektrycznych pomp wodnych?

Pompa wodna jest przydatnym i praktycznym urządzeniem zarówno w domu, jak i ogrodzie. W dzisiejszych czasach rynek obfituje w szeroki wybór modeli o wielu różnorodnych konstrukcjach, które przystosowane są do konkretnych zadań. To właśnie przeznaczenie powinno być najważniejszym kierunkiem, jaki powinniśmy obrać podczas wyboru odpowiedniej pompy. Jakie więc jej rodzaje znajdziemy na rynku?

Najczęściej kupowanymi są pompy wodne elektryczne ciśnieniowe, które umożliwiają pobieranie wody z wielu różnych źródeł, takich jak zbiorniki na deszczówkę, studnie, czy też oczka wodne. Wśród nich znaleźć można:

  • Pompy ogrodowe – ich przeznaczeniem jest przede wszystkim zasilanie urządzeń zraszających z alternatywnych źródeł zasilania. Zazwyczaj są to urządzenia, które ustawia się na powierzchni, a następnie podłącza wężami wyjścia oraz wejścia. Cechą na jaką warto zwrócić uwagę, jest przede wszystkim wydajność danej pompy, która powinna być większa niż zapotrzebowanie wszystkich podłączonych urządzeń
  • Pompy głębinowe – ich zadaniem jest pobieranie wody, której lustro znajduje się na głębokości 8 metrów lub też większej. Chcąc nabyć tego typu urządzenie warto wybrać model, który będzie zgodny zarówno z głębokością, jak i średnicą studni, w której będzie ono wykorzystywane.
  • Hydrofory – służą one przede wszystkim do pompowania wody czystej. Cechują się automatyką działania, co oznacza, że mają one możliwość automatycznego włączania, w sytuacji, gdy poziom ciśnienia w zbiorniku zaczyna maleć.

Wśród pomp znaleźć można również pompy zanurzeniowe, przeznaczone przede wszystkim do wypompowywania zarówno czystej, jak i brudnej wody. Wśród nich wyróżnia się:

  • Pompy do wody czystej – ich zadaniem jest wypompowywanie wody pozbawionej różnego rodzaju zanieczyszczeń. Doskonale sprawdzą się w przypadku zalanych piwnic, czy też niedużych basenów, jak i oczek wodnych.
  • Pompy do wody brudnej – ich zastosowanie zbliżone jest do tego, jakimi cechują się pompy do wody czystej, z tą różnicą, że są one całkowicie niewrażliwe na zanieczyszczenia. W praktyce oznacza to, że istnieje możliwość usuwania brudnej wody m.in. z placów budowy i nie tylko.
  • Pompy do szamba – to specjalne konstrukcje wykorzystywane do wypompowywania fekaliów. W ich wyposażeniu znaleźć można rozdrabniacz, który skutecznie zapobiega zapychaniu się urządzenia.

Materiał partnera