Rolety Dzień i Noc – Charakterystyka

Rolety przez długi czas pozostawały w cieniu zwykłych zasłon oraz żaluzji, które powszechnie były montowane w oknach bloków mieszkalnych. Obecnie są one bardzo powszechnie stosowanym systemem zaciemniania pomieszczeń. Wśród nich znajdziemy różne rodzaje produktów, m.in. rolety klasyczne, rzymskie, austriackie. Jedną z nowości na tym rynku są tak zwane rolety dzień i noc. Czym różnią się one od pozostałych?

Czym są rolety Dzień i Noc?

Rolety Dzień i Noc, nazywane są również roletami Duo. Nazwy te mają bezpośredni związek z ich konstrukcją. Mechanizm działania rolety jest podobny, jak w przypadku rolet klasycznych – pociągając za koralikowy sznurek, połączony z górną rolką możemy zwijać lub rozwijać roletę. Istnieją jednak dwie zasadnicze różnice między tymi dwoma systemami. Po pierwsze: tkanina wykorzystana w produkcji rolety dzień i noc nie jest jednolita jak w przypadku rolet klasycznych, lecz wykonana z ułożonych naprzemienne poziomych pasów cienkiego i grubego materiału. Po drugie: tkanina ta złożona jest w dwie warstwy, a nie w jedną jak przypadku rolet klasycznych. Co daje takie rozwiązanie? W momencie pociągnięcia za mechanizm koralikowy tkanina nie tylko podnosi się lub opada, ale ponadto obraca się na rolce, w wyniku czego jej pasy zmieniają swoje położenie. Cienki i gruby materiał nakładają się na siebie, wpływając na ilość wpadającego do wnętrza światła słonecznego.

Zalety rolet dzień i noc

Największym plusem rolet dzień i noc jest ich niebanalna estetyka – z większej odległości przywodzą one na myśl żaluzje, przy dużym nasłonecznieniu wyglądają bardzo ciekawie i pozwalają uzyskać w pomieszczeniu bardzo ciekawy efektu wizualny. Ponadto pozwalają one w płynny sposób kontrolować ilość światła wpadającego do środka oraz widoczność z okien – są niejako połączeniem rolet i żaluzji. Ze względu na stosunkowo prostą konstrukcję są bardzo łatwe w montażu i obsłudze. Na rynku znajdziemy rolety dzień i noc w różnych wariantach –rolety klasyczne na całe wnęki okienne, minirolety na pojedyncze skrzydła oraz rolety w kasecie, które przylegają do skrzydła okiennego nawet w momencie jego uchylenia. Szeroki wybór rolet dzień i noc znajdziemy w ofercie firmy Franc Gardiner.

Materiał partnera