zaslony okienne

Rodzaje zasłon okiennych wykorzystywanych w domu

Zasłony okienne stanowią standardowe wyposażenie niemal każdego domu i mieszkania. Chronią przed zbyt dużą ilością światła słonecznego oraz nadmiernym ciepłem napływającym z zewnątrz, dają większe poczucie prywatności oraz są niezastąpioną ozdobą dla każdego rodzaju pomieszczenia. W domach możemy spotkać kilka rodzajów zasłoń

Rolety

Istnieją zasadniczo dwa rodzaje zasłon, które nazywamy roletami – są to rolety wolnowiszące oraz rolety w kasetach. Pierwsze z nich to rolety klasyczne lub mini rolety, które cieszą się największą popularnością. Rolety klasyczne zazwyczaj montuje się na ścianie lub na suficie nad wnęką okienną, jedna roleta zasłania całą wnękę. Natomiast mini rolety, które zasłaniają jedynie pojedyncze szyby, montowane są bez użycia śrub na górnej krawędzi ramy okiennej. Zaletą rolet w kasetach jest to, że ich tkanina podnosi się i opuszcza wzdłuż prowadnic umocowanych wzdłuż wnęki okiennej lub ramy okna. Kasety wykonywane są zazwyczaj z aluminium oraz PCV.

Rolety dachowe

Rolety dedykowane dla okien umieszczonych w powierzchni dachów. Na rynku dostępnych jest kilka wariantów tych rolet – niektóre z nich wyposażone są w maskownice podobne do wyżej opisanych rolet w kasetach, pozostałe są tych maskownic pozbawione. Tym, co wyróżnia ten rodzaj rolet jest brak sznura regulującego długość tkaniny – rozwija się ją chwytając za belkę na końcu, zwijanie następuje samoczynnie po odczepieniu belki od prowadnicy dzięki mechanizmowi sprężynowemu.

Plisy

Są to bardzo estetyczne zasłony, nieco przypominające połączenie rolet z żaluzjami. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że ich konstrukcja pozwala zastosować je w oknach o bardzo nietypowych kształtach, np. koła, trójkąta lub trapezu

Szeroki wybór estetycznych i funkcjonalnych zasłoń okiennych do domu i mieszkania znajdziemy w ofercie producenta, firmy Franc Gardiner.

Materiał partnera