Rodzaje zagęszczarek gruntu do domowych zastosowań i profesjonalnej pracy

Zagęszczarki to maszyny przeznaczone do zagęszczania podłoża (nawierzchni, gruntu) przez wibrowanie. Stosowane są w trakcie prac budowlanych do utwardzania podłoża np. przy  kładzeniu przewodów, kostki brukowej, naprawach i remontach dróg, naziemnych sieci energetycznych, telekomunikacyjnych, wodociągowych, gazowych. Przedstawiamy krótką charakterystykę dostępnych na rynku zagęszczarek.

Wyróżniamy dwa typy zagęszczarek: prowadzone ręcznie i podczepiane do maszyn. Zagęszczarki ręcznie prowadzone możemy dodatkowo podzielić na samoprzesuwne, ręczne prowadzone oraz kroczące. Wybierając zagęszczarkę, odpowiednią do naszych potrzeb, musimy uwzględnić trzy aspekty: rodzaj i wielkość gruntu, który będziemy zagęszczać oraz dodatkowo rodzaj kładzionej powierzchni.

Zagęszczarki jednobiegunowe i dwubiegunowe

Zagęszczarki ręczne mogą być jednokierunkowe lub dwukierunkowe. Do prac związanych z zagęszczaniem podsypki pod chodniki, ścieżki, parkingi, podjazdy, boiska lub place w zupełności wystarczą zagęszczarki jednokierunkowe lekkie, bądź ciężkie – w zależności od przeznaczenia wykonywanej nawierzchni. Dzięki zastosowaniu elastometru (specjalnej gumy), można je także wykorzystać do pracy przy układaniu kostki brukowej, aby wyrównać kładzioną powierzchnię.

Zagęszczarki rewersyjne, czyli dwubiegunowe, stosowane są przede wszystkim przy przygotowaniu gruntu pod wyłożenie asfaltu lub trakcji kolejowej, naprawach nawierzchni dróg, wałów, ulic, boisk, nasypów. Dwa biegi (do przodu i tyłu) pozwalają im lepiej manewrować i dotrzeć do trudnodostępnych miejsc. Zagęszczarki rewersyjne to urządzenia przeznaczone do profesjonalnej pracy w ciężkich warunkach, dlatego charakteryzują się zarówno wysoką mocą ubijania, jak i wydajnością. Ich zaletą jest także solidna konstrukcja, gwarantująca dłuższą żywotność użytkowania.

Jeżeli na co dzień nie wykonujemy prac budowlanych albo chcemy sprawdzić skuteczność określonej zagęszczarki, zamiast inwestować w nowe urządzenie, możemy zdecydować się na czasowe wypożyczenie zagęszczarki. Największą wypożyczalnią sprzętu budowlanego w Polsce jest międzynarodowa firma Ramirent.

Zagęszczarki podpinane do maszyn (hydrauliczne)

Ostatni typ zagęszczarek to urządzenia podpinane do maszyn. Są stosowane przede wszystkim  przy zagęszczaniu skarp i wykopów, przy naprawie dróg, zbrojeniu terenu, kompresji odpadów i palowaniu. Ich atutami są mniejsze generowanie hałasu (niż w przypadku zagęszczarek ręcznych), a także większe bezpieczeństwo pracy, ponieważ operator nie przebywa w strefie robót. Ponieważ są montowane na ramieniu maszyny, (np. koparki) mogą być dowolnie obracane, dzięki czemu mogą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w uciążliwym terenie. Co znacząco skraca czas pracy.

Materiał partnera