Rodzaje wkładów kominowych

Wybór wkładu kominowego powinien być poprzedzony dokładnym rozeznaniem, ponieważ to właśnie wkład decyduje o jakości komina, jego sprawnym działaniu i bezpieczeństwie. Wkład kominowy to jedyna część mająca styczność z efektami spalania: dymem, sadzą, pyłami. Warto postawić na sprawdzone solidne rozwiązania, ale przede wszystkim – dostosowane do naszego komina i charakteru jego pracy.

Funkcje wkładu kominowego

Niezależnie od tego, jaki wkład kominowy wybierzemy, powinien on spełniać kilka podstawowych funkcji i posiadać kilka cech. Przede wszystkim chodzi o szczelność. Nieszczelny wkład kominowy nie nadaje się do użytku i stanowi poważne zagrożenie. Ponadto powinien być odporny na zamakanie, a skropliny muszą być odprowadzane. Oczywistą sprawą jest to, że wkład kominowy musi cechować się odpornością na wpływ wysokich temperatur, a także umożliwiać dobór i regulację układu kominowego oraz czyszczenie i przeglądy. Wkłady kominowe różnią się pod względem dodatkowych funkcji i udogodnień, które są dostosowane do rodzaju kotła i opału.

Typy wkładów kominowych

Pod względem dodatkowych zalet użytkowych możemy wybierać m.in. spośród wkładów kominowych kwasoodpornych, żaroodpornych oraz elastycznych. Właściwości są dobierane do typu pieca lub kotła.

Wkłady kominowe kwasoodporne służą do odprowadzania spalin z kotłów na gaz lub olej opałowy. Spaliny gazowe i olejowe ulegają w kominie schłodzeniu, a kwaśny odczyn skroplin mógłby uszkodzić wkład niezabezpieczony przed działaniem kwasów.

Żaroodporne wkłady kominowe są odpowiednie przy piecach opalanych paliwem stałym, takim jak drewno czy węgiel.

Elastyczne wkłady kominowe są dobrym rozwiązaniem, gdy instalujemy nowy piec w starym domu wyposażonym w komin pełen zakrętów i krzywizn. Ten typ wkładu kominowego jest wytwarzany z elastycznego materiału, który dostosowuje się do kształtu komina, a dodatkowo ze stali kwasoodpornej.

Warto pamiętać, że trwałość komina zależy nie tylko od tego, z czego i jak powstał, ale też od tego, jak się z nim obchodzimy. Regularne czyszczenie i przeglądy to podstawa, dzięki której komin będzie nam służył tak długo, jak przewidział to producent… lub dłużej. Usługi kominiarskie zapewniające długą żywotność wkładu można powierzyć ekipie www.komino.net.pl.

Materiał partnera