oslony dla drzew

Rodzaje osłon dla drzew

Trudno wyobrazić sobie miejski krajobraz pozbawiony drzew. Pełnią one nie tylko funkcję estetyczną, upiększają ulicę – są one także niezastąpionym filtrem powietrza, które szczególnie w dużych metropoliach jest zanieczyszczone szkodliwym dla naszego zdrowia dwutlenkiem węgla, zaś zielony kolor ich koron działa relaksująco na psychikę. Nic zatem dziwnego, że drzewa w miastach otaczane są szczególną troską. W opiece nad roślinami ważne jest zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu stosuje się dwa rodzaje osłon – poziome i pionowe.

Osłony pionowe

Te osłony w formie walca wykonywane są zazwyczaj z metalowych obręczy i łączących je podłużnych elementów. Ich zadaniem jest ochrona pnia drzewa przez uszkodzeniami, np. w wyniku otarcia przez samochód, mogą być również wykorzystywane jako oparcie dla młodych drzewek, które nie wykształciły jeszcze sztywnego pnia i mogą łatwo ulec zniszczeniu np. pod naporem bardzo silnego wiatru. Również wokół drzew wyjątkowo starych, stanowiących pomniki przyrody stawia się osłony pionowe w celu ograniczeniu dostępu do roślin osób niepowołanych.

Osłony poziome

Są to płaskie konstrukcje metalowe, jednoczęściowe lub wykonane z dwóch lub więcej elementów, służące do wypełniania luk w chodnikach, w których rosną drzewa. Osłona posiada w środku otwór, przez który przechodzi pień. Osłona ma dwojakie zadanie – po pierwsze chroni korzenie drzewa przed uszkodzeniami, po drugie zaś wyrównuje przestrzeń wokół nich, zapobiegając przypadkowym potknięciom przechodniów. Osłony posiadają otwory, które umożliwiają przeciekanie wody do ziemi. Mogą mieć różne kształty – od koła, poprzez kwadrat, aż do wielokątów.

Zarówno osłony poziomie, jak i pionowe dostępne są w bardzo zróżnicowanej estetyce, różnią się od siebie między innymi kształtem poszczególnych elementów, jak i kolorem – bez problemu znajdziemy na rynku osłony proste, świetnie komponujące się z zabudową nowoczesnych, minimalistycznych osiedli, jak i architekturą w zabytkowych częściach miasta. Szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego Uni-Arcz.

Materiał partnera