lampy ogrodowe

Rodzaje ogrodowych źródeł światła. Lampy ogrodowe

Już na etapie projektu przydomowego ogrodu warto zastanowić się nad wyborem oświetlenia posesji. Lampy ogrodowe nie tylko przedłużają czas, jaki możemy spędzać na powietrzu w ciągu doby, ale także pełnią ważną funkcję dekoracyjną. Oświetlenie prawidłowo dobrane do stylu architektonicznego domu i ogrodu nadaje przestrzeni wspaniały, niejednokrotnie wprost magiczny charakter.

Wybór rodzaju lamp ogrodowych zależy od indywidualnych oczekiwań właściciela posesji oraz najważniejszych według niego funkcji oświetlenia – mówi ekspert z bydgoskiego przedsiębiorstwa Casting K.S. Dla niektórych najważniejszą rolą światła w ogrodzie jest ułatwienie poruszania się wśród ścieżek czy korzystania z miejsca wypoczynku, inni cenią sobie romantyczny klimat światła rozproszonego w różnych zakątkach ogrodu. Bez względu na preferencje, w dzisiejszej ofercie oświetlenia ogrodowego każdy znajdzie najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Stojące lampy ogrodowe na słupach

Projektanci ogrodów mogą wybierać spośród słupków o najróżniejszych wysokościach. Dla oświetlenia dużych przestrzeni najchętniej wybierane są wysokie słupy, które sięgają nawet 6 metrów i bywają nazywane lampami parkowymi lub latarniami. Dostępne są zarówno słupy na ciężkich podstawach, które ustawia się na podłożu oraz takie, które można przytwierdzić na stałe, przez wbicie w ziemię lub przykręcenie do betonowego fundamentu. Spotykane są zarówno jedno- jak i wielopunktowe lampy na słupach.

Lampy stojące na słupkach

Niższe źródła oświetlenia ogrodowego, pochodzące z punktów usytuowanych na wysokości nieprzekraczającej 1,5 metra, mają mniejszy zasięg, za to cieszą oko interesującą stylistyką. Aluminiowe podstawy, jak i stylowe oprawy na przyciągającej wzrok wysokości zachęcają do takiego wyboru. Sięgając po nie należy jednak pamiętać, by oprawa czy klosz zapewniał właściwe rozproszenie światła – nie chcemy przecież, by blask lamp oślepiał użytkowników ogrodu. Takie lampy bywają stosowane w charakterze słupków strefowych – mówi przedstawiciel polskiego producenta oświetlenia ogrodowego Casting K.S.

Kinkietowe lampy ogrodowe

W niedużych ogrodach, na tarasach i zewnętrznych gankach świetnie sprawdzają się również lampy naścienne. Miłośnicy wypoczynku w zaciszu prywatnych zielonych zakątków najchętniej decydują się na kinkiety zdobione mlecznymi kulami. Wykorzystanie mlecznych kloszy sprawia, że lampy dają miękkie, łagodne i ciepłe światło, które pozwala na pełen relaks w przyjemnej atmosferze.