Rodzaje moskitier

Komary są jedną z przyczyn, dla której wiele osób nie jest w stanie w pełni cieszyć się z nadchodzącej wiosny i lata. Irytujące, drobne insekty wykorzystają każdą okazję, żeby dostać się do domu i uniemożliwić nam spokojny sen. Walczyć można z nimi na wiele sposób – zdecydowanie najskuteczniejszym jest zamontowanie w oknach i drzwiach moskitier.

Czym jest moskitiera?

Moskitierą nazywamy siatkę o drobnych oczkach, wykonaną najczęściej z włókna szklanego pokrytego PVC, którą montuje się w okna i drzwiach. Siatka przepuszcza powietrze, lecz z powodzeniem zatrzymuje komary (od hiszpańskiego słowa mosquito oznaczającego komara moskitiera wywodzi swoją nazwą) oraz inne insekty, np. meszki, muchy. Im drobniejsze oczka, tym większa skuteczność i odporność na uszkodzenia moskitier – mówi przedstawiciel firmy Sunrise Control.

Rodzaj moskitier

Podstawowym, najczęściej wykorzystywanym rodzajem moskitier są siatki, które nakłada się na przyklejone do ramy okiennej pasy z rzepami. Rozwiązanie to jest tanie (maksymalnie kilkanaście złotych) oraz proste w montażu, jednakże nie powinniśmy oczekiwać od niego zbyt duże wytrzymałości i skuteczności. Siatki zazwyczaj nie pasują do wymiarów okna i trzeba je samodzielnie przyciąć, co często kończy się tym, że nałożona siatka jest postrzępiona lub niedostatecznie naprężone, co nie jest ani funkcjonalne, ani estetyczne. Na szczęście na rynku znajdziemy inne, dużo lepsze rozwiązania.

Moskitiery ramkowe

Podobnie jak w poprzednim rodzaju moskitiery siatka rozpięta jest na aluminiowej ramce, którą możemy zamówić na dokładny wymiar. Ramka z moskitierą montowana trzyma się na sprężystych uchwytach obrotowych, które z kolei montuje się do ościeżnicy okna. Wariantem tego rodzaju są moskitiery drzwiowe, które montuje się na zawiasach w ramie drzwiowej, np. na tarasie.

Moskitiery rolowane na drzwi tarasowe.

Swoją konstrukcją przypominają nieco popularne rolety – oczywiście zamiast tkaniny blokującej światło w kasecie umieszczona została siatka, którą możemy swobodnie operować wchodząc i wychodząc na taras. Siatka jest prowadzona w prowadnicach i nawet w momencie niezauważenia i wejścia w siatkę wyskoczy ona z prowadnicy lecz nie uszkodzi systemu. Należy ją ponownie osadzić w prowadnicy i znowu moskitiera działa poprawnie. Jest to duża zaleta szczególnie przy małych dzieciach lub domowych zwierzętach.

Moskitiery otwierane

Mogą być stosowane w oknach i drzwiach balkonowych, montowane są za pomocą zawiasów do fasady budynku lub futryny drzwiowej. Wyposażone są w magnesy utrzymujące skrzydło moskitiery w pozycji zamkniętej oraz uszczelkę szczotkową, która uniemożliwia insektom dostanie się do wnętrza przez szczeliny między moskitierą a otworem okiennym lub drzwiowym

 

Materiał partnera