Rodzaje liczników energii elektrycznej

Liczniki zużycia energii elektrycznej precyzyjnie wskazują, ile prądu wykorzystujemy w gospodarstwie domowym w danym czasie. Na tej podstawie dostawca oblicza należność. Każdej ze stron zależy na tym, aby licznik był jak najdokładniejszy. Obecnie jest wiele rodzajów liczników energii elektrycznej. W jaki sposób działają i czym się od siebie różnią? Czy nowsze są lepsze?

Dlaczego liczniki energii elektrycznej są potrzebne?

Pod względem sposobu działania wyróżniamy dwa najbardziej popularne typy liczników: indukcyjny i elektroniczny. Zanim jednak przejdziemy do opisu każdego z nich, przyjrzyjmy się historii i teorii pomiaru energii elektrycznej. Zapytaliśmy o to specjalistę z firmy Artelektro.

Wraz z rozpowszechnieniem energii elektrycznej pojawiła się potrzeba pomiaru jej zużycia, aby wiedzieć, ile powinien zapłacić odbiorca. Pierwszy dokładny licznik pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, dokładniej z 1883 roku. Opatentował go Herman Aron. Urządzenie to działało na zasadzie wahadła. Dzisiejsze liczniki opierają się m.in. indukcji i podają ilość wykorzystanego prądu w kilowatogodzinach.

Liczniki indukcyjne

Starszym, ale wciąż popularnym typem jest licznik indukcyjny. Sercem urządzenia jest aluminiowa tarcza. Jest ona wprawiana w ruch, gdy prąd przechodzący przez dwie cewki utworzy pole elektromagnetyczne. Moment napędowy jest proporcjonalny do mocy czynnej prądu przechodzącego przez licznik. Tarcza obraca się między biegunami magnesu trwałego, a wytwarzany przez niego moment hamujący jest proporcjonalny do szybkości ruchu tarczy. W praktyce oznacza to, że im więcej obrotów tarczy, tym wyższe wskazanie licznika.

Warto wiedzieć, że licznik taki jest podatny na uszkodzenia. Wystarczy, że pole magnesu stałego zostanie zaburzone, a wskazania będą fałszywe.

Licznik elektroniczny

Elektroniczne liczniki zużycia prądu wykorzystują układy scalone. Prąd, przepływając przez licznik, generuje impulsy. Ich ilość jest proporcjonalna do ilości i napięcia prądu, który przeszedł przez urządzenie. Następnie impulsy te są przeliczane na energię, a jej wartość wskazywana na wyświetlaczu.

W odróżnieniu od starszych liczników indukcyjnych elektroniczne nie są podatne na uszkodzenie pod wpływem działania pola magnetycznego, co przekłada się na wyższą wiarygodność. Nie oznacza to, oczywiście, że licznik nie może ulec innego rodzaju awarii – jak każda elektronika, tak i ta w liczniku potrafi być zawodna, jednak łatwiej wykryć uszkodzenie bez narażania się na zawyżone rachunki.

Materiał partnera