kotly na paliwa stale

Rodzaje kotłów na paliwa stałe

Wybór kotła na paliwo stałe, takie jak węgiel, pelet, biomasa, czy ekogroszek, to gwarancja najniższych kosztów eksploatacyjnych centralnego ogrzewania. Choć jeszcze niedawno tego typu kotły uznawane były za najbardziej uciążliwie w obsłudze, współczesne rozwiązania technologiczne pozwoliły wyeliminować niedogodności towarzyszące opalaniu w tradycyjny sposób.

Największym problemem, jakiego przysparzały starego typu kotły na paliwa stałe, była konieczność bardzo częstego zaopatrywania ich w paliwo – wyjaśnia nasz rozmówca z Centrum Technik Grzewczych KOMARPOL.

Współczesne kotły najczęściej wyposażone są w pojemne podajniki, które pozwalają na niemal bezobsługową pracę kotła przez bardzo długi czas.

Podziały kotłów na paliwa stałe

Nowoczesne kotły na paliwa stałe podlegają kilku podziałom. Pierwszy z nich wyróżnia kotły ze spalaniem dolnym i górnym. Kotły z systemem dolnego spalania cieszą się lepszą renomą, jako bardziej oszczędne i łatwiejsze w obsłudze, natomiast kotły ze spalaniem górnym są zdecydowanie tańsze. Dodatkowo prosta budowa sprawia, że są mniej podatne na usterki.

Drugie rozróżnienie opiera się na rodzaju paliwa przeznaczonego do spalania w danym urządzeniu. Wybór kotła odpowiedniego do rodzaju paliwa, jakiego planujemy używać, jest bardzo ważny, ponieważ przekłada się na wydajność centralnego ogrzewania i długoletnią sprawność systemu.

Kotły na węgiel kamienny

Wśród nich możemy wymienić kotły przeznaczone do opalania węglem o rozmaitym stopniu granulacji, w tym miału węglowego i ekogroszku. Urządzenia tego typu wyposażone są w podajnik ślimakowy oraz palnik retortowy. Automatyczna regulacja prędkości podawania nowych porcji paliwa pozwala na sprawną zmianę mocy cieplnej.

Kotły na pelet i brykiet

Opalanie peletem lub brykietem drewnianym należy do najczystszych sposobów ogrzewania domu. Suche paliwo można przechowywać w workach i nadaje się do natychmiastowego użycia. W zależności od rozmiarów zasobnika, jednorazowe napełnienie go pozwala na nieprzerwaną pracę kotła nawet do tygodnia.

W poniższym tekście mieliśmy możliwość tylko ogólnego przybliżenia kilku podstawowych typów nowoczesnych kotłów na paliwa stałe. Decydując się na zakup nowego kotła centralnego ogrzewania warto przyjrzeć się dokładnie niezwykle szerokiej propozycji rozwiązań dostępnych na dzisiejszym rynku technik grzewczych.