kotly gazowe

Rodzaje kotłów gazowych

Gaz to obecnie najpowszechniej stosowane paliwo do ogrzewania domu. Aby móc korzystać z jego energii potrzebny jest kocioł. Na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych modeli, których praca jest praktycznie w pełni zautomatyzowana – każdy z nich przypisać możemy do pewnej specyficznej kategorii.

Podział kotłów

Wśród dostępnych na rynku urządzeń do ogrzewania gazowego możemy przeprowadzić podział biorąc pod uwagę pewne ich cechy szczególne, między innymi:

Montaż

Pod tym względem wyróżniamy kotły:

  • Stojące – są to zazwyczaj największe i najcięższe kotły dostępne na rynku. Najczęściej posiadają wbudowany żeliwny wymiennik ciepła oraz zasobnik ciepłej wody użytkowej
  • Wiszące – są mniejsze i lżejsze od kotłów stojących, a ponadto znacznie łatwiej znaleźć dla nich miejsce do montażu, można je zamontować nawet w łazience lub kuchni, np. w szafce.

Funkcje

Kotły dzielimy na:

  • Jednofunkcyjne – są to bardziej wydajne kotły, przeznaczone do podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania. Możliwe jest również podłączenie do nich zasobnika ciepłej wody użytkowej, do którego trafia ogrzana woda – dopiero stąd pobierana jest ona do zasilania punktów poboru wody. Stosowane są one w średnich i dużych domach, w których punktów poboru ciepłej wody jest więcej niż jeden, np. w kuchni, toalecie i łazience.
  • Wielofunkcyjne – są to mniejsze kotły pozbawione zasobnika, woda ogrzewana jest przez nie w sposób przepływowy. Stosowane w małych domach i mieszkaniach do ogrzewania wody w łazience, najczęściej montuje się je w pobliżu ujęcia wody

Komora spalania

Ze względu na rodzaj zastosowanej komory spalania kotły dzielimy na te z:

  • Komorą otwartą – takie kotły nazywane są również kotłami atmosferycznymi. Powietrze potrzebne do spalania gazu pobierane jest z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, w związku z tym musi być ono wyposażone w kratę nawiewną, umożliwiającą dopływ powietrza z zewnątrz. Ponadto pomieszczenie takie powinno mieć kubaturę co najmniej 8 metrów sześciennych. Spaliny odprowadzane są z pomocą naturalnego ciągu wytwarzanego w kominie.
  • Komorą zamkniętą – powietrze do spalania gazu pobierane jest ze środowiska zewnętrznego za pomocą rury, wyprowadzonej poza pomieszczenie w którym znajduje się kocioł. Spaliny usuwane są z pomocą wentylator, który wypycha je na zewnątrz poprzez rurę spalinową. Ze względu na odizolowanie komory spalania od pomieszczenia, kotły te są bezpieczniejsze, gdyż nie istnieje ryzyko wydostania się spalin do pomieszczenia. Minimalna kubatura kotłowni dla tego rodzaju kotła wynosi 6,5 m.

Kotły kondensacyjne są to kotły wyposażone w dodatkowy wymiennik – jest w stanie odzyskać część ciepła z pary wodnej, która w zwykłym kotle unoszona jest wraz ze spalinami przez komin. W ten sposób zmniejszone zostaje zużycie paliwa. Ich przeznaczeniem są głównie instalacje niskotemperaturowe, np. ogrzewanie podłogowe.

B.V. Serwis to firma specjalizująca się w instalacji i serwisowaniu kotłów gazów takich producentów jak Beretta, Vaillant, Wolf, czy Saunier-Duval.

Zmiany po wprowadzeniu certyfikatów ERP

26 września 2015 roku weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej dotycząca zasad certyfikowania urządzeń grzewczych. Zgodnie z przepisami, od czasu wejścia w życia dyrektywy nie można już sprzedawać kotłów niekondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania oraz kotłów atmosferycznych jednofunkcyjnych. czyli tzw. Kotłów Turbo. Na rynku za to cały czas mogą pozostać kotły kondensacyjne oraz, czasowo, kotły atmosferyczne dwufunkcyjne.

Materiał partnera