klimatyzatory

Rodzaje klimatyzatorów i ich optymalne dostosowanie do powierzchni

Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na założenie klimatyzacji w domu. Lata są coraz cieplejsze i coraz trudniej jest wytrzymać w czterech ścianach, szczególnie kiedy mieszkamy w centrum miasta. Aby wybrać dobre urządzenie, należy poznać rodzaje klimatyzatorów oraz dowiedzieć się, w jaki sposób dopasować ich moc do powierzchni, na której mają pracować.

Rodzaje klimatyzatorów

Jest wiele rodzajów klimatyzatorów, które dobieramy w zależności od naszych potrzeb. Do najważniejszych typów zaliczają się:

  • Monobloki – będące urządzeniami wolnostojącymi. Klimatyzatory te wymagają odprowadzenia ciepła, dlatego podłącza się je do specjalnej rury, wypuszczającej gorące powietrze poza obszar, który chłodzimy. Wadą monobloków jest ich głośna praca,
  • Monobloki typu split – składają się z dwóch przenośnych elementów, jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna zbudowana jest ze skraplacza i chłodnicy, wewnętrzna z kolei jest urządzeniem chłodzącym, rozprowadzającym zimne powietrze w pomieszczeniu. Dzięki temu, że jednostkę zewnętrzną montujemy z zewnętrznej strony budynku, redukujemy hałas, jaki wydaje sprzęt,
  • Urządzenia split i multisplit – są klasycznym rodzajem klimatyzatorów. Należy je zamontować na stałe, również składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Wymagają specjalisty do ich montażu, ponieważ należy wykonać odpowiednie połączenia elektryczne i hydrauliczne. Klimatyzatory te mają dużą moc, sprawdzają się nawet w większych budynkach, a do tego cicho pracują,
  • Klimatyzatory kasetonowe bądź sufitowe – montowane w sufitach, dlatego są bardzo estetyczne. Mogą być to urządzenia typu split albo multisplit. Są wydajne oraz ciche.

Jak dobrać moc do powierzchni obiektu?

Moc klimatyzatora przede wszystkim nie może być zbyt mała, ponieważ nie będzie spełniać swojej funkcji – mówi nasz rozmówca z firmy Klima-Venta. Nie zapewni pożądanej temperatury, przez to nie będzie odzwierciedlać oczekiwań klienta. Z drugiej strony zbyt duża moc też nie jest dobra, ponieważ nie będzie w pełni wykorzystana, a koszty eksploatacji sprzętu będzie trzeba uiścić. Klimatyzator zatem należy dobrać stosownie do wielkości pomieszczenia. W tym celu należy dokładnie je wymierzyć, zwrócić uwagę na powierzchnię okien i liczbę zamontowanych w nich szyb, sprawdzić typ żaluzji oraz zorientować się w usytuowaniu pomieszczenia. Ważne są ponadto rodzaj oświetlenia, zysk ciepła od innych urządzeń znajdujących się we wnętrzu, liczba osób zazwyczaj w nich przebywających oraz izolacja termiczna. Te wszystkie elementy mają niewątpliwy wpływ na wymaganą moc chłodniczą klimatyzatora.

Zalety klimatyzatorów

Klimatyzatory nie tylko chłodzą powietrze, ale również je uzdatniają. Zapewniają odpowiedni komfort termiczny oaz właściwą wilgotność powietrza, gwarantując właściwe warunki życia czy pracy. Trzeba jednak pamiętać, aby poddawać je regularnemu czyszczeniu, zabezpieczającemu przed grzybami czy bakteriami.

Materiał partnera