tlumiki akustyczne

Rodzaje i zastosowanie tłumików akustycznych

Wentylacja jest jedną z najważniejszych instalacji w konstrukcji niemal każdego budynku. Jej najważniejsze zadania to usuwanie z pomieszczeń nadmiaru wilgoci, zanieczyszczeń oraz brzydkich zapachów, a w niektórych przypadkach (np. w nowoczesnych biurowcach, czy podziemnych konstrukcjach, jak przejścia czy stacje metra) również dostarczanie świeżego powietrza. Wentylatory, stanowiące serce całej instalacji, generują bardzo dużo hałasu, potęgowanego jeszcze przez metalowe kanały wentylacyjne. W celu zredukowania poziomu hałasu i zapewnienia komfortu korzystania z pomieszczeń stosuje się tłumiki akustyczne.

Czym jest tłumik akustyczny?

Tłumik akustyczny to element kanału wentylacyjnego, którego zadaniem jest hamowanie strumienia powietrza i wygłuszania niesionych przez niego dźwięków. Tłumiki spełniają swoją rolę dzięki temu, że posiadają większy niż reszta kanału przekrój, zaś w środku wyposażone są w specjalne przegrody (w tłumikach rurowych zamiast przegród stosuje się metalową warstwę pokrytą dziurkami), na których strumień powietrza załamuje się i zwalnia. W niektórych tłumikach stosuje się również materiał wygłuszający (taki jak wełna mineralna), który pochłania drgania i niweluje tym samym hałas. Poza przekrojem bardzo ważnym parametrem tłumika jest jego długość – im dłuższy tłumik, tym niższe ciśnienie wychodzącego z niego powietrza. W praktyce oznacza to, że zbyt długi tłumik można znacznie obniżyć wydajność wentylatora i sprawić, że strumień powietrza docierający do pomieszczenia będzie zbyt słaby. Dlatego przy projektowaniu instalacji wentylacyjnej należy brać pod uwagę moc wentylatora i dobrać do niej tłumik odpowiedniej długości.

Rodzaje tłumików akustycznych

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje tłumików akustycznych, zasadniczą różnicą między nimi jest ich kształt – wyróżniamy zatem tłumiki rurowe oraz prostokątne, każdy z nich dostosowany do montażu w kanale o adekwatnym przekroju. Specyficznym rodzajem tłumika jest tłumiki elastyczny o przekroju rurowym, wykonany z aluminiowego płaszcza wzmocnionego włóknem szklanym. Tłumik taki posiada na obu końcach okrągłe, sztywne kołnierze, ułatwiające montaż. Tłumiki można montować w różnych miejscach instalacji wentylacyjnej między wlotem/wylotem wentylatora a wejściem do przewodu, między kanałem o kratkami nawiewnymi/wywiewnymi lub między odcinkami jednego przewodu, łączącego dwa pomieszczenia.

Wysokiej jakości tłumiki akustyczne znajdziemy w ofercie firmy HTS, uznanego dystrybutora artykułów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.