agregat malarski

Rodzaje i zasada działania agregatów malarskich

O czym myślimy, gdy mamy do pomalowania ogromną powierzchnię? Jednym z pierwszych pytań będzie zapewne: ile czasu zajmie nam taka żmudna praca? Nie musimy się jednak martwić na zapas – możemy przy takiej okazji skorzystać z agregatu malarskiego.

Kiedy można zastosować agregat malarski?

Podstawą dobrze pomalowanej powierzchni jest odpowiedni dobór agregatu malarskiego. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów pędzli i wałków. Praca z ich zastosowaniem jest jednak czasochłonna i często nie przynosi spodziewanego efektu. Jeżeli wykonujemy większe prace malarskie nie tylko wewnątrz budynku, ale również na zewnątrz, lub posiadamy własną firmę remontową, najlepszym rozwiązaniem jest zakup agregatu malarskiego. Zapewnia on perfekcyjne pokrycie ściany i uzyskanie równomiernej powłoki. Malowanie staje się prostsze, szybsze, wydajne i precyzyjne. Dzięki funkcjonalności agregatów można z łatwością nanieść szpachlę, gładź oraz tynki, a dzięki różnym akcesoriom (końcówki do odcinania, przedłużki) – malować trudno dostępne elementy lub sufity bez użycia drabin.

Najpopularniejsze rodzaje agregatów

Najwydatniejszym rodzajem agregatu malarskiego jest agregat elektryczny nadający się do ekstremalnie lepkich i gęstych materiałów. Wyposażony jest w wąż o dużej średnicy oraz specjalny pistolet, który wytrzymuje nawet największe obciążenia. Silnikiem elektrycznym napędzane są agregaty tłokowe oraz membranowe. Pierwsze z nich są wyposażone w komputery sterujące przepływem farby. Są to urządzenia o dużej wydajności, mocniejsze, bardziej uniwersalne, ale również droższe w eksploatacji. Konstrukcja agregatów membranowych jest o wiele prostsza. Są tańsze, łatwiejsze w obsłudze, a elementem roboczym jest membrana, która pozbawiona jest zbędnej elektroniki, a jej wymiany można dokonać od ręki.

Parametry techniczne

Przy zakupie agregatu należy kierować się jego zastosowaniem. Należy przemyśleć, czy będzie on wykorzystywany okazjonalnie przy małych powierzchniach, czy do pojedynczego remontu dużego mieszkania, a może posłuży nam jako produkt do wynajmu dla wymagających klientów. Każdy agregat malarski ma swoje specyficzne parametry, takie jak wydajność, ciśnienie i rozmiar dyszy. Ich dobór wiąże się z wielkością powierzchni oraz czasem, jaki założyliśmy na wykonanie pracy oraz od używanych do tego celu farb, które wpływają na wielkość dyszy rozpylającej płyn. Mniejszy rozmiar wymagają lakiery poliuretanowe lub farby olejne, natomiast większy przyda się podczas rozpylania farb lateksowych, szpachli akrylowych i mas bitumicznych.

Więcej informacji na temat agregatów malarskich oraz warunków ich wynajmu można znaleźć się na stronie firmy Pagat, która posiada w swojej ofercie duży wybór sprzętów niezbędnych do wykańczania wnętrz.

Materiał partnera