Rodzaje farb malarskich

Malowanie jest jednym z ostatnich etapów prac budowlanych. Nałożenie powłoki malarskiej nie tylko nadaje ścianom i innym elementom architektonicznym piękna, ale także chroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Właściwa farba we właściwym miejscu

Wbrew pozoru malowanie domu nie jest zadaniem łatwym i należy się do niego odpowiednio przygotować – zwraca uwagę nasz rozmówca z firmy ZAMET. W nowym domu pomalować należy nie tylko wnętrza i ściany elewacyjne, ale także dach i pozostałe elementy konstrukcyjne, wykonane z różnych materiałów, takie jak balustrady i poręcze, ramy okienne i wiele innych.

Aby cieszyć się pięknym i trwałym efektem malowania, do każdego z tych zadań musimy użyć odpowiedniego rodzaju farby.

Farby do ścian i sufitów

Do najbardziej lubianych obecnie farb do ścian i sufitów należą wodorozcieńczalne farby organiczne. Wśród nich znajdziemy farby satynowe, lateksowe i akrylowe. Farby te dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej, a ponadto mogą tworzyć powłoki o dodatkowych właściwościach, np. wodoodporne lub odporne na ścieranie.

Farby na dach

Lekkie dachy blaszane wymagają szczególnie troskliwej ochrony. Do malowania dachu warto więc sięgnąć po taką farbę, która zagwarantuje wysoką jakość powłoki, odpornej na wodę, zmienne warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne – zwłaszcza, jeśli dom stoi w niewielkiej odległości od drzew. Farba malarska, którą wykorzystasz do dachu, powinna sprawdzić się także jako powłoka dla rynien, parapetów i innych elementów z blachy ocynkowanej.

Farby do drewna

Drewniane poręcze, parapety i ramy okienne wymagają użycia jeszcze innych preparatów o specjalnym przeznaczeniu do drewna, a sięgnięcie po jakąkolwiek inną farbę owocowałoby zniszczeniem malowanego elementu. Wśród farb do drewna wyróżnia się lakierobejce, impregnaty i oleje, które po nałożeniu wsiąkają w strukturę drewna, zapewniając mu idealne zabezpieczenie, również przed szkodnikami.

Materiał partnera