drzwi wewnetrzne

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne, oprócz tego, że oddzielają od siebie poszczególne pomieszczenia domu, biura lub mieszkania, mogą także ułatwiać wentylację, doświetlać np. ciemny przedpokój czy stanowić barierę dla dźwięków bądź temperatury. Ich wygląd jest ważny, ponieważ będziemy na nie zerkać wiele razy każdego dnia, jednakże za komfort użytkowania odpowiadają inne właściwości. O czym warto pomyśleć?

Typ budowy

Po pierwsze, powinniśmy się zastanowić, jaki typ budowy drzwi wewnętrznych sprawdzi się w naszym lokum. Drzwi rozwieralne to najczęściej spotykany model, w związku z czym mamy najwięcej opcji do wyboru. Mogą otwierać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (klamka po prawej stronie) lub w przeciwnym kierunku (klamka po lewej). Trzeba koniecznie sprawdzić, czego potrzebujemy w tym zakresie ruchu skrzydła, żeby nie ograniczać dodatkowo przestrzeni, której takie drzwi potrzebują dość sporo, zwłaszcza jeśli są dwuskrzydłowe. Jeszcze więcej miejsca – bo po obu stronach framugi – wymagają drzwi wahadłowe, które natomiast zamykają się samoczynnie. Mniej zajmują drzwi składane: łamane lub harmonijkowe, które podczas otwierania składają się jak parawan. Te pierwsze wyglądają podobnie do drzwi rozwieralnych, te drugie natomiast w ogóle nie wychodzą poza framugę. Po otwarciu zmniejszają jednak nieco jej szerokość (tzw. światło drzwi), dlatego warto, by z założenia była nieco szersza, niż przewiduje standard. Praktycznym rozwiązaniem mogą okazać się drzwi przesuwne, które przy otwarciu zachodzą na ścianę lub się wręcz w niej chowają (należy zaplanować to już podczas budowy ścian działowych).

Materiały i wykończenie

Gdy wiemy już, jakich drzwi potrzebujemy, jeśli chodzi o typ budowy, należy zdecydować, z jakiego materiału będą zrobione. Drzwi drewniane są trwałe, naturalne, budują przytulną atmosferę. Do wyboru mamy drewno lite lub klejone warstwowo. To drugie ma większą wytrzymałość i jest bardziej odporne na wypaczanie. Nie paczą się też drzwi wykonane z twardej pilśniowej płyty HDF, wytwarzanej ze zrębków drewna. Oprócz niej wśród płyt drewnopochodnych znajdziemy także wiórową, pilśniową i MDF (pilśniową o średniej gęstości).

Drzwi mogą zostać ozdobione tłoczeniami w kształcie łuków lub kasetonów, jak również wykończone odporną na uszkodzenia mechaniczne okleiną: fornirem z naturalnego drewna lub laminatem z tworzywa sztucznego. Laminat może być gładki lub imitować wygląd słojów drewnianych. W sprzedaży znajdują się zarówno drzwi z niewykończoną powierzchnią, jak i całkowicie wykończone: bejcowane, lakierowane lub pomalowane na wybrany kolor.

Drzwi pełne – a może nie?

Jeśli chcemy doświetlić ciemniejsze pomieszczenia, zwiększyć wrażenie przestrzeni czy po prostu zaaranżować grę światła w mieszkaniu, wybierzmy drzwi z przeszkleniami albo nawet całe wykonane ze szkła. Do wyboru mamy szkło matowe, przezroczyste, ornamentowe, a także witrażowe. Chcąc zapewnić całkowitą prywatność w przestrzeniach takich jak sypialnia, nie musimy wcale wybierać drzwi pełnych. – Wystarczy mniejsze przeszklenie wykonane z matowego szkła – podpowiada ekspert z firmy Windoor.

Jeśli montujemy drzwi do łazienek, nie zapomnijmy z kolei o otworach lub podcięciu skrzydła u dołu, by umożliwić prawidłową wentylację tych wilgotnych pomieszczeń.

Materiał partnera