bramy garazowe

Rodzaje bram garażowych

Nowoczesne bramy garażowe są nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Ciężkie, żeliwne drzwi odeszły do lamusa na rzecz lekkich, eleganckich bram otwieranych na pilota. Jakie rodzaje bram garażowych mamy do wyboru i czym się od siebie różnią? Czym się charakteryzują i na co zwrócić uwagę przy wyborze? Przeczytaj nasz poradnik przygotowany po konsultacji z ekspertami.

Bramy segmentowe górne

Wykonana jest z kilku paneli, w zależności od ich wysokości. Mogą być gładkie lub tłoczone – wybór jest naprawdę szeroki, więc jest to tylko i wyłącznie kwestia naszego poczucia estetyki i gustu. Panele mogą być wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo lub aluminium, zawsze posiadają w środku warstwę izolacyjną z pianki poliuretanowej o grubości 40-60 mm. Dzięki temu pomieszczenie jest izolowane od temperatur panujących na zewnątrz. Wszystkie elementy są odporne na wilgoć, nie osiądzie w nich pleśń, bakterie czy grzyby, nie ma też możliwości by zagnieździły się w nich insekty. Jak wskazuje nazwa, brama otwiera się do góry – panele przechodzą z płaszczyzny pionowej w poziomą i wjeżdżają na specjalnych prowadnicach pod sufit. Zawsze montowane są w środku garażu, do ścian wewnętrznych. Nad otworem potrzebna jest przestrzeń na prowadnice oraz sterowany zdalnie napęd. – Przed zakupem bramy musimy wykonać dokładne pomiary, możemy o to poprosić fachowca – mówi przedstawiciel Europejskiej Grupy Zakupowej z Wrocławia.

Bramy rolowane (roletowe)

Wykonywane z aluminiowych paneli, które podobnie jak w przypadku bram segmentowych wypełnione są pianką poliuretanową. Również zapewniają doskonalą izolację. Panele są niższe, ponieważ muszą się zmieścić w skrzynce. Mogą być lakierowane proszkowo na dowolne kolory z palety RAL, dostępne są również w wersji z okleiną dekoracyjną, na przykład przypominającą drewno. W jednym i drugim przypadku, panele posiadają antyadhezyjną powierzchnię, przez co są łatwe w czyszczeniu. Panele mogą posiadać przeszklenia. Brama podnosi się do góry, ale panele nie wsuwają się w prowadnice pod sufit tylko nawijają się do skrzynki, która ma wysokość i szerokość około 30 cm. Skrzynka może być zamontowana na zewnątrz garażu.

Bramy uchylne

Skrzydło bramy uchylnej stanowi całość. Może być przypominać wyglądem zarówno bramę segmentową jak i rolowaną, w zależności od tego z jakiej szerokości profili zostało wykonane. Panele mogą być zamocowane w ramie skrzydła pionowo bądź poziomo, jednak brama zawsze otwiera się ku górze. Jest zamocowana na specjalnych zawiasach – obracając się na nich, zmienia pozycję z pionu do poziomu. Montując tego typu bramę weźmy koniecznie pod uwagę wysokość naszego samochodu.

Więcej na temat bram garażowych i nie tylko: Europejska Grupa Zakupowa.

Materiał partnera