baterie lazienkowe

Rodzaje baterii łazienkowych

Wybór baterii łazienkowej, powszechnie zwanej kranem, może wydawać się sprawą prostą, jednak nie należy kompletnie lekceważyć tej kwestii. Rodzajów baterii jest całe mnóstwo, różnice między nimi bardzo duże, a to, które z nich wybierzemy do naszej łazienki będzie miało niebagatelne znaczenie dla naszego komfortu oraz zasobności portfela.

Baterie stojące

Zwane również bateriami sztorcowymi, to najpowszechniej obecnie stosowany rodzaj baterii łazienkowych. Ich największą zaletą jest prostota montażu i wymiany – zakładane są na specjalnie do tego przeznaczony otwór w umywalce lub wannie i połączone z instalacją wodną za pomocą wężyków.

Baterie ścienne

Zgodnie z nazwą są to baterie, które montuje się na ścianie bezpośrednio do instalacji wodnej – dlatego jej projekt wymaga wcześniejszego uwzględnienia miejsca, w którym ma się znaleźć bateria. Istnieją dwa rodzaje tego typu baterii: natynkowe, w których mechanizm znajduje się na zewnątrz, oraz podtynkowe, w których mechanizm jest schowany wewnątrz ściany, na zewnątrz pozostaje jedynie wylewka oraz kurki lub mieszalnik.

Baterie wolnostojące

To rozwiązanie stosowane jest w przypadku wanien i umywalek wolnostojących, nie połączonych ze ścianą. Podłączane są do instalacji biegnącej w podłodze. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, szczególnie dla łazienek urządzanych w stylu retro, ale zarazem dość drogie i wymagające więcej pracy przy montażu.

Jeden czy dwa uchwyty?

Niezależnie od tego, gdzie zamierzamy montować naszą baterię – czy będzie to umywalka, wanna, czy kabina prysznicowa – mamy do wyboru dwa główne warianty: baterię z dwoma kurkami lub jednym uchwytem, tzw. mieszalnikiem. Ta druga opcja jest coraz częściej wybierana do łazienek domowych, umożliwia znacznie wygodniejsze i szybsze dobranie siły i temperatury strumienia. Dostępne na rynku są również baterie bezuchwytowe, wyposażone w przyciski lub sterowane za pomocą fotokomórki. Jest to rozwiązanie wykorzystywane głównie w publicznych toaletach, w restauracjach, kinach lub w kabinach prysznicowych w obiektach sportowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze baterii?

Zanim zdecydujemy się na zakup baterii, która nam się podoba powinniśmy sprawdzić kilka jej parametrów. Pierwszym z nich jest przepustowość, istotna szczególnie w przypadku baterii wannowych. Drugi to zużycie wody. Baterie dwuuchwytowe wypadają pod tym względem gorzej, niż jednouchwytowe, ponieważ ustawienie odpowiedniej temperatury wymaga dłuższej manipulacji kurkami – w tym czasie niewykorzystana woda spływa do kanalizacji. Ostatni parametr to wysokość i długość wylewki – warto przed zakupem przymierzyć baterię, czy jej rozmiary będą pozwalały na wygodne korzystanie z umywalki lub wanny.

Bogaty wybór baterii znajdziemy w ofercie firmy Omnires, producenta szerokiej gamy wyposażenia łazienek.