koszty remontu lazienki

Remontujemy naszą łazienkę. Ile to może kosztować?

Łazienka to nieodłączny element każdego domowego zacisza. Jak każde pomieszczenie, wymaga co jakiś czas odświeżenia lub gruntownego remontu. Postaramy się przybliżyć, ile kosztują meble, sprzęt i dodatki wpisujące się w obecnie panujące trendy oraz materiały i usługi w przypadku remontu łazienki. Podpowiemy też, od czego zacząć zmiany i czym kierować się przy wyborze poszczególnych elementów.

Zanim zaczniemy na dobre, musi upłynąć trochę czasu

Remont łazienki to zdecydowanie dużo bardziej zaawansowana operacja, aniżeli remont jednego z pokoi lub kuchni. Jest to o wiele trudniejsze, jeżeli nasza łazienka mieści się w mieszkaniu i to w dodatku małym. Aby brak możliwości korzystania z tego pomieszczenia był jak najkrótszy, a co za tym idzie, nie powodował długotrwałego dyskomfortu, w pierwszej kolejności postarajmy się zaplanować remont w przemyślany sposób. Podstawą do rozpoczęcia całej “remontowej przygody” powinno być znalezienie wprawnego wykonawcy, który będzie w stanie zrobić wszystkie niezbędne czynności, a nawet jeszcze więcej. Takie osoby są zazwyczaj bardzo rozchwytywane, ponieważ korzystanie z ich oferty wyklucza konieczność zlecania poszczególnych prac innym podwykonawcom. Najlepiej korzystać z usług osób poleconych, których efekt poprzednich prac możemy zobaczyć na własne oczy. Takie prezentacje umiejętności u znajomych lub bliskich, to najlepsza wizytówka fachowca, na którą możemy się powołać. Demotywujący w tym wszystkim może być fakt, że kiedy znajdziemy takiego fachowca, to przyjdzie nam na niego prawdopodobnie… trochę poczekać. Jednak to się opłaci, ponieważ kiedy przystąpi do pracy, będzie działał sprawnie i szybko, co skróci czas oczekiwania na naszą wymarzoną łazienkę.

Zadbajmy o wyposażenie i niezbędne materiały

Mając już ustalony termin z naszym wykonawcą, możemy powoli planować, co znajdzie się w naszej łazience. Już na początku, kiedy nawiążemy kontakt z fachowcem, dobrym pomysłem jest zaproszenie go do nas i ustalenie, co można zrobić w danym pomieszczeniu. Uczciwy i doświadczony wykonawca podpowie nam, jakie rozwiązania można zastosować w naszej łazience i jakie materiały będą do tego niezbędne. Warto, w zależności od ustalonego terminu i naszych możliwości, odwiedzić dostępne na rynku sklepy, w celu poszukiwania elementów wyposażenia, z przynajmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem. Pozwoli nam to niekiedy znaleźć interesujące produkty w przystępnej cenie i to w dodatku w miejscach, w których się ich nie spodziewaliśmy. Jeżeli wybierzemy się wcześniej do danego sklepu, mamy też szansę zamówić wybrany produkt z wyprzedzeniem, co sprawi, że nie będziemy zmuszeni czekać na przykład na wybraną miskę WC i nie będziemy szybko kupować innej, która nie do końca spełni nasze wymagania. Jest to dość istotne w przypadku, kiedy mamy małe mieszkanie i ograniczone miejsce na przechowanie poszczególnych elementów wyposażenia. Niektóre z wybranych sklepów dają bowiem możliwość zamówienia produktu i odebrania go w terminie od 3 do 14 dni.

Ile to wszystko może kosztować i na co się zdecydować?

Przeczytaj także: poradnik analizujący koszty remontu łazienki

Remont łazienki nie jest najtańszym przedsięwzięciem, szczególnie wtedy, kiedy nasza łazienka powinna służyć przez następnych paręnaście lat użytkowania. Zanim zaczniemy prace instalacyjne, czeka nas demontaż. Już na tym etapie potrafią pojawić się pierwsze koszty remontu łazienki, które związane są z usunięciem urządzeń i płytek. Ceny usług skucia starych płytek, zaczynają się od 22 zł/m² Natomiast zakup nowych może wahać się od 21 zł/m² do nawet ponad 72 zł/m². Do tego wszystkiego będziemy musieli doliczyć jeszcze koszt kleju, fugi oraz samego układania, które zwykle jest droższe od samych płytek. W przypadku glazury warto pomyśleć nad częściowym wyłożeniem nią ścian pomieszczenia. Możemy przy tym zaoszczędzić na kosztach związanych z płytkami i skupić się na malowaniu ścian oraz sufitu, co jest o wiele tańsze. Urządzenia sanitarne to również niemały wydatek, choć większość z nich, można już nabyć od 250 zł. Wszystko zależy jednak od wybranego przez nas rozwiązania i konkretnego produktu. Jeżeli zdecydujemy się na podwieszaną miskę WC, to może się okazać, że jej koszt będzie zaczynał się od 1000 zł. Jednak jest to dobre rozwiązanie, szczególnie w małych łazienkach, gdzie mamy ograniczone miejsce. Zastosowanie podwieszanej miski WC, która będzie umocowana na stelażu podtynkowym, zamontowanym na mokro, pozwoli zaoszczędzić nam minimum 15 cm przestrzeni w naszej łazience. Podobnie jest z kabiną prysznicową, wanną czy umywalką. W tym wszystkim zdarzają się również rzeczy nieprzewidziane, które mogą sprawić, że koszt naszego remontu wzrośnie. Powinniśmy brać pod uwagę ewentualny brak wybranego modelu, na przykład kabiny prysznicowej i konieczność zakupu droższej lub koszt dodatkowych mebli i dekoracji do łazienki. Co zrobić, jeżeli z powodu nagłego wydatku podczas remontu zabraknie nam pieniędzy? Można skorzystać z oferty pożyczki przez internet. Takie szybkie rozwiązanie pozwoli szybko zakończyć remont łazienki marzeń, która posłuży nam przez kolejne lata.

Materiał partnera