grzejnik

Pompa ciepła do ogrzewania domu – jak działa, ile kosztuje, co to jest?

O pompach ciepła słyszy się coraz częściej, a do czynienia z nimi mają zwłaszcza te osoby, które są w trakcie nowych inwestycji budowlanych albo dokonują wymiany starego źródła ogrzewania na nowe. Pompy ciepła są bowiem alternatywą dla innych źródeł ogrzewania. Na czym polega ich fenomen? Jak działają pompy ciepła i ile kosztują?

Co to jest pompa ciepła

Pompa ciepła jest niczym innym, jak źródłem ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, które czerpie energię cieplną z odnawialnych źródeł. Tym samym jest to rozwiązanie, po które sięgamy coraz częściej, ponieważ jest ono przyjazne dla środowiska, chociaż to nie jedyna jego zaleta. Obok swojej ekologiczności, pompa ciepła jest również niezwykle funkcjonalna i ekonomiczna.

Warto zaznaczyć, że na rynku znajduje się wiele różnego rodzaju pomp, co pozwala dopasować odpowiednie urządzenie zarówno do potrzeb, jak i możliwości finansowych. Źródłem ciepła potrzebnym do ogrzewania może być woda lub powietrze, a energia potrzebna np. do działania sprężarki pompy ciepła, może być pozyskana z paneli fotowoltaicznych. Ogólnie rozróżnia się pompy ciepła powietrze-powietrze, powietrze-woda, woda-powietrze, woda-woda, grunt-woda i grunt-powietrze.

Pompa ciepła jak działa?

Zasada działania pompy ciepła jest prosta i opiera się na pobieraniu ciepła z otoczenia. Sam proces jest nieco bardziej skomplikowany i bazuje na fazowych przemianach krążącego w pompie czynnika roboczego. Co ważne, pompa ciepła jest rewersyjna, co pozwala jej ogrzewać pomieszczenia zimą i chłodzić je latem. I to niezależnie od rodzaju instalacji grzewczej, ponieważ funkcja chłodzenia działa zarówno w przypadku np. ogrzewania podłogowego, jak i powietrznego – tutaj staje się po prostu klimatyzatorem. Ciekawym rozwiązaniem są pompy hybrydowe, które są tak skonstruowane, aby ogrzewanie mogło współpracować opcjonalnie albo z pompą ciepła, albo z innym źródłem energii np. gazem.

Pompa ciepła cena

To ile kosztuje pompa ciepła, zależy od wielu czynników. Są to zarówno warunki otoczenia, w jakich będzie pracować pompa, czyli przede wszystkim zapotrzebowanie budynku na ciepło, co jest związane zarówno z jego powierzchnią, jak i jakością termoizolacji. Rodzaj instalacji oraz typ pompy także ma tutaj olbrzymie znaczenie. Trzeba bowiem pamiętać, że cena pompy ciepła to koszt wykonania instalacji oraz koszt całego osprzętu niezbędnego do jej działania. Na pompa ciepła Olsztyn, można sprawdzić, jak wygląda profesjonalna wycena tego typu instalacji i co dokładnie się na nią składa.