pokarm dla ryb

Podstawowe składniki pokarmu dla ryb

Hodowla ryb akwariowych może być interesującym hobby. Mieczyki, neonki, gupiki i wiele innych gatunków może pięknie się prezentować w otoczeniu bujnej roślinności. Należy pamiętać, że kondycja i wygląd stworzeń będą prawidłowe, dopóki będziemy się nimi właściwie zajmować. Już sam dobór hodowanych gatunków ma tutaj duże znaczenie. Niektóre z nich wykazują się agresją i nie są zdolne przebywać z innymi rybkami w jednym zbiorniku. Najistotniejszą funkcję spełnia jednak podawany stworzeniom pokarm.

Pokarmy żywe

Pokarm dla ryb można podzielić na trzy rodzaje – pokarm pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub ten preparowany z roślin i zwierząt. Różni hodowcy mają różne preferencje co do stosowanych produktów. Niektórzy uważają, że podawanie rybom żywego pokarmu jest ryzykownym zabiegiem, gdyż można w ten sposób wnieść do akwarium szkodliwe zarazki czy bakterie. Jest w tym ziarno prawdy, ale jeśli nasze ryby będą hodowane w przesadnie sterylnych warunkach, ich odporność ulegnie znacznemu osłabieniu. Poza tym stworzenia hodowane w odpowiednich warunkach i prawidłowo żywione nie reagują na działanie patogenów, jakie mogą zostać dostarczone z żywym pokarmem. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie jest on dostępny o każdej porze roku, ale można także zakupić taki pokarm w sklepie zoologicznym. Można do niego zaliczyć pierwotniaki, wrotki, larwy solowca, oczliki i rozwielitki, szklarki, larwy komara, ochotki, muszki owocowe, muchy, larwy much, dżdżownice i doniczkowce, owady i larwy owadów wodnych, kiełże zdrojowe, ślimaki czy małże.  Warto tu podkreślić, że podawanie kilkakrotnie rozmrożonego pokarmu jest niedopuszczalne.

Pokarmy pochodzenia roślinnego

Do pokarmów pochodzenia roślinnego zaliczają się glony. Hodowcy, którzy narzekają na ich nadmiar w akwarium, powinni umieścić w zbiorniku różne zwierzęta, które żywią się nimi, jak glonojady, otoski, czy kosiarki. Pozostałymi przykładami pokarmów roślinnych będą rośliny wodne, gotowe pokarmy roślinne dostępne w sklepach zoologicznych oraz warzywa. Do tych ostatnich można zaliczyć sałatę, brukselkę, marchewkę, kalafior, szpinak, ogórki czy groszek. Z kolei owoc, który toleruje duża ilość gatunków ryb, to dojrzały banan.

Pokarmy sztuczne

Pokarmy sztuczne produkowane są przez różne firmy, a występują w postaci płatków, granulek, pałeczek, tabletek, proszków, wafelków i past. Podaje się je raz lub kilka razy dziennie, tak by ryby zjadły je do dwóch minut. Aby określić jakość pokarmu, warto ocenić, jak zachowuje się on w zetknięciu z wodą. Produkty oferowane przez Ogród Śląski nie powodują zmętnienia wody, co świadczy dobrze o ich jakości. Należy pamiętać, że ryby wystarczy nakarmić raz dziennie, ewentualnie dwa razy, jeśli zastosujemy mniejsze porcje. Nadmiar pokarmu nie zjedzony przez ryby osiądzie na dnie oraz na roślinach. Z czasem zacznie się rozkładać i stanowić pożywkę dla grzybów i bakterii,  których rozwój z kolei może doprowadzić do obumierania roślin oraz do zakwitów wody.

Akwarium będzie się doskonale prezentowało pod warunkiem, że będziemy o nie dobrze dbać. Zakup wysokiej jakości filtra czy grzałki to jedne z najbardziej istotnych kwestii podczas urządzania obiektu. Eksperci radzą, aby decydować się na wystrój naturalny, przyjazny dla ryb. Pamiętajmy, że niektóre z wymyślnych figurek mogą reagować z wodą i stwarzać zagrożenie dla organizmów. Jeśli będziemy podawać naszym rybkom odpowiedni pokarm, regularnie czyścić akwarium oraz stosować preparaty polepszające jakość wody, oferowane m.in. przez Ogród Śląski, nasz szklany zbiornik będzie pięknie wyglądał i cieszył oko.