Oświetlenie LED do akwarium roślinnego

W dyskusjach na temat zakładania akwarium roślinnego, które toczą się na forach internetowych, wciąż jeszcze można spotkać się niekiedy z opinią, że zastosowanie w tym przypadku oświetlenia diodowego się nie sprawdza. Jeszcze jakiś czas temu pewien problem mogli rzeczywiście mieć właściciele akwariów o głębokości przekraczającej 40 cm, jednak intensywny rozwój technologii LED w ostatnich latach wiele zmienił.

Obecnie oświetlenie tego typu pozostaje jednym z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o oprawy do akwariów roślinnych, pod wieloma względami bijąc tradycyjne świetlówki na głowę. Po pierwsze, jest to znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, zarówno pod względem poboru energii elektrycznej, jak i z uwagi na długą żywotność oraz bezawaryjność systemów diodowych.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że gdy dokonają swego żywota, oprawy LED są znacznie łatwiejsze w utylizacji i nie stwarzają tak dużego zagrożenia dla środowiska naturalnego jak zawierające  dużo szkodliwych substancji klasyczne świetlówki. Dla pasjonatów akwarystyki pewnie jednak bardziej istotna okaże się choćby zwiększona kontrola nad emitowanym przez diody strumieniem światła.

Wieczory i poranki

Oświetlenie diodowe pozwala bowiem zaprogramować stopniowe, powolne zwiększanie albo zmniejszanie intensywności strumienia światła, co odzwierciedla płynne przejście z nocy w dzień i odwrotnie zachodzące w przyrodzie. W przypadku świetlówek (które też o wiele mocniej się nagrzewają) taki efekt jest nie do osiągnięcia, natomiast nagłe ich włączanie i wyłączanie potrafi irytować niektóre ryby – i ich hodowców.

Optymalne warunki

W akwarium roślinnym, jak sama nazwa wskazuje, odpowiednie warunki należy jednak stworzyć nie tylko rybom. Światło jest zaś kluczowym czynnikiem z punktu widzenia rozwoju roślin, gwarantującym prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy. Oprócz jego mocy ogromne znaczenie ma też długość fali. – Przedział 400-470 nm, odpowiadający barwie niebieskiej, pozwala uzyskać lepsze wybarwienie i mocniejsze krzewienie, natomiast zakres 620-720 nm, czyli barwa czerwona, stymuluje pięcie się roślin w górę – mówi  Aleksander Warwocki, właściciel firmy AQVA-LIGHT.

Zastosowanie w oprawach LED diod nie tylko białych, ale też czerwonych i niebieskich w odpowiednich proporcjach umożliwia więc osiągnięcie warunków optymalnych dla wzrostu roślin. Ważne tylko, by wybrać oprawy przeznaczone specjalnie do akwariów roślinnych (tzw. oświetlenie typu PLANT), gdzie proporcje te zostają zachowane.

Efektowna prezencja

Szeroki wybór dostępnych wariantów pozwala też znaleźć idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o temperaturę barwową światła wyrażaną w Kelwinach. Dla roślin jest ona mniej istotna, pozwala jednak uzyskać preferowany efekt wizualny. Atrakcyjny wygląd akwarium jest zaś wszak jednym z celów, do których dąży jego właściciel.

Materiał partnera