okna pcv

Okna z drewna czy z PCV? Charakterystyka rodzajów okien

Okna to jeden z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Zapewniają wentylację pomieszczeń oraz dostęp do światła dziennego, tak ważnego dla budowania komfortu przebywania w budynku – ponadto mają duży wpływ na estetykę pomieszczeń oraz elewacji. Dlatego wybór odpowiednich okien stanowi nie lada wyzwanie, zarówno dla developerów, jak i osób prywatnych stawiających swoje domy. Zarówno okna z drewna, jak i z PCV mają swoje cechy charakterystyczne oraz istotne wady i zalety, jednak w obu przypadkach najważniejsza jest jakość wykonania oraz użytego surowca.

Okna drewniane

Bardzo wysoka cena oraz konieczność okresowej konserwacji sprawia, że okna drewniane nie cieszą się dużą popularnością – stanowią niecałe 30% rynku stolarki okiennej. Warto jednak zastanowić się nad ich wyborem. Koszty, które będziemy musieli ponieść są wynikiem zastosowania wysokiej jakości energooszczędnego materiału (przenikalność ciepła okien drewnianych jest mniejsza niż w przypadku okien PCV – dzięki temu możemy zmniejszyć koszty ogrzewania domu) oraz skomplikowanego procesu produkcji, gwarantującego dużą trwałość produktu. Okna drewniane wymagają konserwacji co kilka lat, w przeciwnym wypadku nie posłużą nam zbyt długo – z drugiej strony są niezwykle estetyczne i potrafią sprawić, że każde wnętrze stanie się znacznie przytulniejsze.

Okna PCV

Tego rodzaju okna stanowią zdecydowaną większość na rynku – ponad 70%. Bez wątpienia duży wpływ na to ma ich stosunkowo niska cena. Kolejną zaletą jest jednolitość samego materiału użytego do produkcji ramy okiennej, czyli chlorku winylu – dzięki temu rama jest tak samo wytrzymała w każdym punkcie, o ile oczywiście została wykonana prawidłowo. Okna PCV nie wymagają konserwacji, wystarczy je od czasu do czasu umyć, są lekkie, łatwe w montażu i eksploatacji oraz bardzo żywotne – mogą służyć nam nawet przez 40 lat. Niestety, okna PCV ze względów estetycznych nie sprawdzą się w każdego rodzaju wnętrzu – ramy są dostępne w różnych kolorach, można na nich stosować okleiny imitujące fakturę drewna, jednak rozwiązanie to nigdy nie zastąpi naturalnego materiału. Ponadto przy bardzo wysokich temperaturach istnieje ryzyko odkształcenia się ramy, szczególnie w ciemniejszym kolorze.

Wiodącym na polskim rynku producentem wysokiej jakości okien PCV jest firma Okna MKS.

Materiał partnera