odkurzacze-centralne

Odkurzacze centralne – nowy wymiar sprzątania

Odkurzacz to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wachlarz odkurzaczy przenośnych, różniących się od siebie pod względem ceny, mocy, wielkości i wielu innych parametrów. Nadal cieszą się one dużą popularnością, mimo wielu swoich wad, takich jak wysoki poziom generowanego hałasu, konieczność częstego czyszczenia. Największym ich minusem jest fakt, że stosowane w ich budowie filtry nie są dostatecznie szczelne, a zatem część zanieczyszczeń pozostaje w pomieszczeniu. Bardzo ciekawą alternatywą do tradycyjnych odkurzaczy mobilnych są odkurzacze centralne.

Czym jest odkurzacz centralny?

Odkurzacze centralne do pewnego czasu traktowane były jako ciekawostka rodem z filmu science-fiction, ewentualnie zbytek luksusu – obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż tego urządzenia we własnym domu. Składa się ona z jednostki centralnej (zawierającej silnik z turbiną generującą podciśnienie, separator zanieczyszczeń oraz zbiornik), wbudowanych w ściany przewodów do transportowania zanieczyszczeń oraz gniazd ssących, stanowiących wylot przewodu umieszczony w ścianie. Jednostka centralna stanowi serce całej instalacji – montowana jest ona na stałe, zazwyczaj w garażu, pomieszczeniu gospodarczym, lub innym miejscu, położonym poza częścią mieszkalną domu. Dlaczego tam? Ponieważ silnik generuje dużo hałasu – jeśli zostanie umieszczony z dala od pomieszczeń mieszkalnych, jego praca nie będzie przeszkadzała domownikom, nawet w późnych godzinach wieczornych. Wylot powietrza z odkurzacza wyprowadza się zazwyczaj na zewnątrz, ale najlepsze jednostki, które posiadają kilkustopniowe oczyszczanie z zanieczyszczeń, pozwalają na wyrzut powietrza przy odkurzaczu, dzięki czemu ciepłe powietrze z odkurzacza nie jest bezpowrotnie tracone, a pozostaje w naszym domu. Dla alergików istnieje możliwość zastosowania także dodatkowego filtra typu HEPA.

Gniazda ssące znajdują się w części mieszkalnej. Ich ilość uzależniona jest od powierzchni domu i długości zastosowanych węży do odkurzania, zwykle jedno gniazdo wystarcza do odkurzenia całej kondygnacji domu. Długość węży wynosi od 5 do 15 metrów – mogą one być podłączane do gniazda ssącego lub być wciągane do wnętrza rurociągu.

Ta druga opcja zyskuje ostatnio na popularności, ponieważ pozwala w pełni wykorzystać zalety systemu centralnego odkurzacza, ograniczając do minimum ilość potrzebnego miejsca na przechowywanie akcesoriów do sprzątania. System ten znany jest m.in. pod nazwą H-A-H (od ang. Hide-A-Hose), co tłumaczone jest w naszym kraju jako WĄŻ UKRYTY W ŚCIANIE.

Współczesne systemy odkurzaczy centralnych mogą zawierać również inne rozwiązania, np. podłogową szufelkę automatyczną (przez którą zasysane są śmieci zmiecione przy pomocy zwykłej szczotki), Wally Flexa (podręczny, rozciągliwy wąż do szybkiego sprzątnięcia zanieczyszczeń, np. w kuchni, przedsionku czy łazience) czy VRooma.

Przy wyborze jednostki centralnej warto również zwrócić uwagę na długość gwarancji udzielanej przez producenta. Dla najlepszych modeli na rynku wynosi ona nawet 25 lat.

Wysokiej jakości systemy odkurzaczy centralnych znajdziemy w ofercie firmy Topac.

Materiał partnera