montaż fotowoltaiki

O czym pamiętać przy zakupie paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne na świecie, w tym również w Polsce. Warto zatem zastanowić się nad zagadnieniem – co to jest fotowoltaika? A także nad tym, co wyróżnia tę instalację na tle innych systemów OZE. Ten artykuł ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi zagadnienie fotowoltaiki, a także odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań z nią związanych.

Panele słoneczne – co to jest?

Myślisz panele fotowoltaiczne – co to jest? Już spieszymy z odpowiedzią. Panele słoneczne to urządzenie, które konwertuje energię promieniowania słonecznego, by tym samym uzyskać energię elektryczną. Instalacja ta jest przyłączona do instalacji elektrycznej budynku czy innego gospodarstwa domowego. Dzięki fotowoltaice użytkownik może cieszyć się z obniżonych rachunków za korzystanie z prądu, jest to więc niezwykle oszczędne rozwiązanie. Panele fotowoltaiczne są wykorzystywane między innymi do ogrzewania wody czy też oświetlania domu. Energię uzyskaną w ten sposób można albo wykorzystywać na bieżące potrzeby, bądź też magazynować.

Jeżeli zaś chodzi o samą zasadę działania ogniw fotowoltaicznych, to jest ona następująca. Minimalne jednostki światła, czyli fotony, padające na panele słoneczne i są pochłaniane przez krzem w nich zawarty. Następnie następuje wybicie elektronu z pozycji, w której się znajduje. To z kolei przyczynia się do powstania ruchu, który jest tożsamy z powstaniem energii. Ruch to bowiem przepływ prądu elektrycznego. Zastosowanie półprzewodnikowego złącza p – n umożliwia łączenie powyższego procesu z obiegiem elektronów w danej sieci energetycznej.

Zadaniem ogniw fotowoltaicznych jest zatem przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. Dzięki nim możliwe staje się wyprodukowanie prądu stałego. Ten jednak nie może być jeszcze w tej postaci wykorzystywany do obsługi sprzętów domowych czy oświetlenia pomieszczeń. Niezbędny w tym całym procesie jest inwerter, czyli falownik. To dzięki niemu możliwym staje się zamienienie prądu stałego w prąd zmienny, który już bez większych problemów można użytkować w gospodarstwie domowym.

Panele fotowoltaiczne dostępne obecnie na rynku

Fotowoltaika – instalacje dostępne na rynku są bardzo różne. Do podstawowych zalicza się:

  • panele monokrystaliczne,
  • panele polikrystaliczne zbudowane z krzemu amorficznego.

Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza panele polikrystaliczne. Powstają one z wykrystalizowanego sprasowanego blogu krzemu. Mają zazwyczaj kolor jasnoniebieski. Ich sprawność działania jest szacowana od 13 do 19,5 procent przez okres mniej więcej 25 lat.
Z kolei panele monokrystaliczne posiadają bardziej uporządkowaną strukturę od polikrystalicznych. Poziom ich sprawności waha się w granicach do 20 procent.
Panele cienkowarstwowe z kolei są bardziej atrakcyjne cenowo, ale ich wydajność jest jednak mniejsza od monokrystalicznych czy polikrystalicznych, zatem warto się dobrze zastanowić nad wyborem paneli słonecznych do swojego gospodarstwa domowego. Poza tym, na co również warto zwrócić uwagę, są one też znacznie bardziej podatne na warunki atmosferyczne, w tym na zmiany temperatury.
Użytkownicy instalacji fotowoltaicznych jednak najczęściej decydują się na panele polikrystaliczne albo też monokrystaliczne. Dlaczego? Mimo wyższej ceny, są one jednak w porównaniu do paneli cienkowarstwowych:

  • bardziej wydajne;
  • bardziej bezawaryjne;
  • cechują się wysoką odpornością na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, jak mrozy czy nagłe skoki temperatury.

Działanie paneli fotowoltaicznych jest bardzo korzystne dla gospodarstwa domowego. Można bowiem dzięki tej instalacji cieszyć się darmową energią elektryczną przez wiele lat. Znajduje to realne odzwierciedlenie w wysokości rachunków za zużycie prądu elektrycznego w domu czy też przedsiębiorstwie. Warto zastanowić się nad fotowoltaiką, zwłaszcza jeśli myślimy o ekologicznym podejściu do życia.

Materiał partnera