świeca

Naturalne świece zapachowe – zdrowsza alternatywa od parafiny?

Świece, które możemy najczęściej znaleźć na rynku to świece parafinowe. Charakteryzują się zazwyczaj niską ceną w stosunku do naturalnych świec. Powstały one bowiem najczęściej z odpadów po procesie rafinacji ropy naftowej. Niestety pomimo świetnego dostępu do tanich świec trzeba zdać sobie sprawę z tego, że świece parafinowe nie są dobre dla naszego organizmu. Paląc świecę parafinową, a zwłaszcza te, które są barwione, zostają wytwarzane szkodliwe dla organizmu związki takie jak toluen i benzen, które mogą być rakotwórcze. Tym samym nie powinny być palone, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu przebywa kobieta w ciąży lub dziecko. Biorąc pod uwagę szkodliwość parafiny, znacznie lepszą alternatywą jest ekologiczny wosk sojowy oraz wosk pszczeli. Co je wyróżnia?

Naturalne świece z wosku sojowego

Wosk sojowy to idealny zastępca dla parafiny. Powstaje z oleju sojowego na drodze uwodornienia. Jest biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska, a także dla organizmu człowieka. Świece z wosku sojowego są również lepszą alternatywą jeżeli chcemy je wykorzystać w domu, w którym przebywa kobieta w ciąży, astmatyk lub zwierzęta. Dodatkowo wosk sojowy spala się w znacznie niższej temperaturze niż parafina a to pozwala użyć niektóre świece z wosku sojowego do relaksacyjnego masażu ciała.

Naturalne świece z wosku pszczelego

Kolejną alternatywą dla parafiny może być wosk pszczeli. To wyjątkowy surowiec stworzony przez naturę, jest bowiem efektem ubocznym podczas wytwarzania miodu przez pszczoły. To właśnie z wosku pszczelego są wykonywane plastry na miód. Wosk pszczeli, wykorzystywany do produkcji świec jest bezpieczny dla naszego organizmu. Nie emituje toksynnie dymi tak jak parafina, a dodatkowo zawiera jony ujemne, dzięki czemu w naturalny sposób wspomaga oczyszczanie powietrza. Tym samym świece z wosku pszczelego mogą być pomocne w przypadku alergików oraz niedrożności górnych dróg oddechowych.

Świece zapachowe

Najczęściej kupujemy świece aby wprowadzić do pomieszczenia odpowiedni nastrój, często również są elementem dekoracyjnym domu. Świece zapachowe z wosku pszczelego lub sojowe mogą być również naturalnym odświeżaczem powietrza. Warto wybrać te świece, które jako dodatek zapachowy mają olejki eteryczny w przeciwieństwie do syntetycznych zapachów. Taka świeca może stać np. w łazience i w naturalny sposób oczyszczać powietrze z nieprzyjemnych zapachów. W przypadku świec z wosku pszczelego dodatkowo ma miejsce jonizacja, o której wspomniałam wcześniej.

Jak należy palić świecę z wosku sojowego oraz z wosku pszczelego?

Po każdorazowym zapaleniu świecy należy poczekać do całkowitego rozpuszczenia się wosku na całej powierzchni, dzięki czemu unikniemy “tunelowania”, czyli topienia się wosku w jednym miejscu. Świece z wosku sojowego oraz pszczelego należy palić maksymalnie do 3h, a zwęglony knot przyciąć na wysokość około 0,5 mm w celu uniknięcia kopcenia po kolejnym zapaleniu świecy. Dodatkowo odpowiedni czas palenia świecy utrzyma odpowiedni zapach, ponieważ nie dojdzie do całkowitego spalenia olejków eterycznych. Należy również wziąć pod uwagę prawidłowe umiejscowienie zapalonej świecy w pomieszczeniu. Warto unikać przeciągów oraz stawiania świecy na parapecie, co może doprowadzić do nierównomiernego spalania się świecy.

Knoty w świecach

Najczęściej w naturalnych świecach z wosku sojowego lub pszczelego znajdują się knoty bawełniane. Powstają one wskutek splecenia ze sobą cienkich bawełnianych nitek. Można również spotkać bawełniane knoty powlekane. Jednak są one gorszym wyborem, ponieważ do powlekania używa się często parafiny lub stearyny. Coraz częściej można jednak zauważyć knot drewniany, który charakteryzuje się mniejszym płomieniem niż w przypadku knota bawełnianego oraz charakterystycznym skwierczeniem po zapaleniu. Świece z knotami drewnianymi są najczęściej wybierane jesienno-zimową porą, ponieważ dają przyjemny efekt palenia się drewna w kominku.