farby dekoracyjne

Najpopularniejsze rodzaje farb dekoracyjnych

Planujesz remont i zastanawiasz się, jakie farby dekoracyjne są najlepsze? Jakie są najbardziej popularne i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Przygotowaliśmy krótki przewodnik, w którym opowiadamy o rodzajach farb, które mogą być niemalże całkowicie odporne na zabrudzenia, czy uszkodzenia mechaniczne. A wybór kolorów jest nieograniczony!

Rodzaje farb wewnętrznych i zewnętrznych

Farby najnowszej generacji do malowania ścian i sufitów wewnątrz budynków, to farby lateksowe, akrylowe i akrylowo-kompozytowe. Na opakowaniu producenta możesz sprawdzić, czy farba jest wodorozcieńczalna i zmywalna. Lateksowe farby akrylowo-kompozytowe, np. Tikkurila Optiva Matt mają podwyższoną odporność na plamy i zabrudzenia, idealnie więc nadają się zwłaszcza do kuchni. Są także odporne na kurz, co jest bardzo istotne gdy decydujemy się na jasne kolory. Powierzchnie pokryte taką farbą można zmywać i szorować na mokro – mówi specjalista z Hiper-Glazur ze Szczecina, dystrybutor chemii budowlanej. Podobne właściwości ma też na przykład matowa farba lateksowa Akrylit W marki Dekoral. Do malowania mebli czy drzwi lepiej jest wybrać emalie akrylowe lub alkidowe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na zewnątrz stosujmy farby, które mają niską wodochłonność i jednocześnie dobrą paroprzepuszczalność, na przykład akrylowo-silikonowe.

Komputerowy system mieszania farb

Od kilkunastu miesięcy na wnętrzarskich blogach króluje szarość, biel i czerń. Przeważa chłodny minimalizm, jednak wielu osobom kojarzy się on bardziej ze szpitalną sterylnością niż domowym ciepłem. Jeżeli szukasz swojego koloru, ale wśród gotowych farb nie możesz znaleźć tego odpowiedniego, możesz zerknąć do palety kolorów, które generowane są dzięki komputerowemu systemowi mieszania farb. W ofercie jednego producenta znajdziemy nawet kilka tysięcy przeróżnych kolorów – mówi przedstawiciel Hiper-Glazur, dystrybutor, który jako jedyny w Szczecinie posiada w swojej ofercie pełną gamę produktów TEKNOS.

Coraz popularniejsze stają się dekoracje ścienne, do wykonania których potrzebujemy tylko gruntu, tynku bazowego, farby i wyobraźni. Możemy stworzyć dowolne wzory, które potem pokrywamy jednym kolorem bądź kombinacją kilku barw. W modzie jest połączenie czerni i srebra oraz czerni i złota, które dodaje wnętrzom szyku.

Materiał partnera