młoda kobieta śpi na łóżku

Najlepsze materace do spania

Sen to jedna z najważniejszych czynności w życiu człowieka. To czas na regenerację i odpoczynek, który łącznie zajmuje ok. 1/3 naszego życia. Właśnie dlatego spędzanie tego czasu na niewygodnym materacu, to kiepski pomysł. Jak zatem wybrać odpowiedni materac do spania? To proste!

Materac do spania

Klasyczne łóżko z materacem – niezależnie od metrażu mieszkania lub domu – to najlepsze rozwiązanie do spania. Najważniejszy w tym duecie jest jednak materac. To jego parametry decydują o jakości naszego życia – o tym, jak się wysypiamy, czy nasz organizm się zregenerował. Również dla kręgosłupa i mięśni, materac jest bardzo ważnym elementem życia. Źle dopasowany może przysporzyć sporo kłopotów, np. bóli kręgosłupa, głowy, mięśni.

Jak wybrać materac?

Wybierając materac do spania, weź pod uwagę przede wszystkim wzrost i wagę osób, które mają go używać. Idealny materac jest co najmniej 20 cm dłuższy niż długość ciała osoby, która będzie na nim spać. Im wyższa waga, tym materac powinien być twardszy, jednak idealny nie będzie ani bardzo twardy, ani bardzo miękki. Będzie natomiast elastyczny i sprężysty, dzięki czemu dostosuje się do naturalnych krzywizn ciała, jednocześnie nie będzie się odkształcał. Ważna jest też trwałość materaca, dlatego w tym przypadku lepiej wydać więcej. Droższe materace to wysoka jakość wykonania i użytych materiałów, a także dłuższa trwałość produktów.

Kolejny aspekt to pozycja w czasie snu. Zwłaszcza dla osób, które śpią na boku. W takim przypadku warto dopasować materac tak, by elastycznie pozwalał zagłębić się w materacu biodrom, ramionom, a jednocześnie sprawiał, że kręgosłup pozostanie w linii prostej. Idealne będą nieco twardsze materace. Ułatwione zadanie mają osoby śpiące na brzuchu lub na wznak, ponieważ ich ciężar podczas snu rozkłada się mniej więcej równomiernie.

Jeśli masz problemy z kręgosłupem i właśnie zastanawiasz się nad wyborem materaca do sypialni, dobrym pomysłem będzie wizyta u ortopedy. Pomoże on w dobraniu odpowiedniej twardości materaca, dzięki czemu wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe nie będą się pogłębiały, stany zapalne zaogniały itd. U osób z chorobami kręgosłupa i wadami podstawy dobrym pomysłem może być zakup materaca strefowego, czyli posiadającego różne strefy twardości, które w odpowiedni sposób wspierają różne części Twojego ciała – osobno głowę, szyję, biodra czy stopy.

Inne, dostępne na rynku materace to rozwiązania sprężynowe, kieszeniowe, piankowe, lateksowe, a także hybrydowe.

Materiał partnera