Kiedy najlepiej sadzić rośliny ozdobne?

Rośliny ozdobne nadają ogrodom piękna. Niestety, wiele osób rezygnuje z uprawiania krzewów, drzew i kwiatów dekoracyjnych, obawiając się, że ich pielęgnacja będzie trudna, czasochłonna, a efekty mizerne. Rośliny ozdobne ujawniają przecież cały swój urok pod warunkiem, że są zadbane. Przybliżymy dziś nieco zasady obchodzenia się z nimi, zaczynając od czasu, w którym należy sadzić te rośliny.

Kupujemy rośliny ozdobne

Nawet wybór najlepszego dnia w roku, idealnej godziny i fazy księżyca nic nie da, jeżeli kupimy nieodpowiedni egzemplarz. Warto poświęcić nieco uwagi roślinom dostępnym w sklepach ogrodniczych i, jeżeli mamy już upatrzony gatunek, dokładnie przyjrzeć się poszczególnym sztukom. O tym, co jest ważne przy wyborze rośliny, opowiada specjalista z Gospodarstwa Szkółkarskiego Andrzej Krzysiak:

Rośliny mogą być sprzedawane w pojemnikach z zakrytymi korzeniami albo bez pojemników – wówczas korzenie są odkryte. Z tymi dwoma typami roślin do sadzenia postępujemy różnie. Wybierając drzewko czy krzew, należy przyjrzeć się korze. Powinna być gładka i jednorodnego koloru. Jeżeli kupujemy rośliny ulistnione, liście zdrowej rośliny będą pięknie zielone, pozbawione nalotów i przebarwień. Wszelkie zmiany struktury i koloru mogą świadczyć o chorobie. Jeżeli wybieramy gatunek sprzedawany z odkrytymi korzeniami, trzeba sprawdzić, czy nie wyschły.

Kiedy sadzimy drzewa ozdobne?

Czas sadzenia roślin ozdobnych zależy od tego, czy są to gatunki sprzedawane z odkrytymi, czy też z zakrytymi korzeniami. Przeważająca część jest dostępna w pojemnikach i może być wysadzana w ogrodzie przez cały okres wegetacji, czyli wtedy, kiedy rosną, mają liście, kwitną, owocują, a po naruszeniu kory wydobywają się soki. Warto jednak wybrać porę sadzenia, która nie będzie się wiązała z zagrożeniami dla młodego drzewka czy krzewu. Najlepszym czasem jest późne lato oraz jesień, gdy roślina jeszcze wegetuje, ale nie zagrożą jej letnie susze, burze czy gradobicia, a z drugiej strony nie przemarznie i zdąży się ukorzenić.

Powyższe zasady dotyczą roślin ozdobnych sprzedawanych w pojemnikach. Te, które są dostępne z nagimi korzeniami, okrywanymi jedynie na czas przechowywania i transportu, muszą być posadzone bezpośrednio po zakupie, ponieważ wyschnięcie korzeni oznacza śmierć rośliny.

Jeżeli nie mamy możliwości posadzenia drzewka czy krzewu od razu, należy je zadołować, czyli zakopać w ziemi do jednej trzeciej wysokości w ocienionym miejscu i zadbać o nawilżenie gruntu, w którym są złożone. Należy wybrać miejsce, w którym drzewko będzie zabezpieczone przed gryzoniami. Temperatura powinna być bliska zeru (0–5˚C to odpowiedni przedział), aby po zadołowaniu rośliny nie wzmogły procesów wegetacyjnych pod wpływem ciepła. Zadołowanie należy traktować jako rozwiązanie tymczasowe i jak najszybciej posadzić roślinę w miejscu docelowym.

Materiał partnera