posciel

Mikrofibra czy bawełna – jaką pościel wybrać?

Wybierając pościel, nie powinniśmy kierować się jej wyglądem, a funkcjonalnością i materiałem, z którego jest wykonana. Bo kupno pościeli to inwestycja w dobry i zdrowy sen – ale żeby tak faktycznie było, pościel musi nam służyć, a nie być dodatkiem do wystroju wnętrza. Jednymi z najlepszych materiałów na pościel są stale bawełna i mikrofibra – czego możemy się po nich spodziewać?

Praktyczna mikrofibra

Mikrofibra, również mikrofaza lub mikrowłókno, to splecione włókna poliestrowe i poliamidowe o bardzo małej grubości (ang. micro fibre – cienkie włókno). Oczywiście nie jest to ten sam rodzaj mikrofibry, z którego wykonuje się ścierki i ręczniki kuchenne. W pościeli z mikrofibry włókna są 10 razy cieńsze od jedwabiu i 100 razy cieńsze niż ludzki włos – a mimo tego taka pościel jest bardzo wytrzymała i trwała. Nie traci swej wytrzymałości nawet po wielokrotnym praniu w wysokiej temperaturze. Cienkie włókna zapewniają również bardzo dobrą oddychalność, co przy wyborze pościeli ma ogromne znaczenie. Mimo że jest to materiał sztuczny, to świetnie dopasowuje się do ciała, jest ciepły i miły w dotyku. Dla alergików zaś jest najlepszym rozwiązaniem – ponieważ jej struktura stanowi zaporę dla bakterii, kurzu i roztoczy. Oprócz wytrzymałości największą zaletą pościeli z mikrofibry jest to, że nie trzeba jej prasować.

Bawełna, czyli komfort

Pościel bawełniana jest nadal najpopularniejszym rodzajem pościeli. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest to, że jest to sprawdzony materiał, bo bawełnę stosuje się od dziesięcioleci. Jednak współcześnie bawełna bawełnie nierówna, dlatego przed zakupem zawsze należy sprawdzić, ile w danej pościeli jest faktycznie bawełny, a ile domieszek innych materiałów. Jeśli jednak wybierzemy 100% bawełnę, to możemy być pewni jej idealnej oddychalności i niesamowitej miękkości oraz komfortu. Z tego właśnie powodu pościel bawełniana jest ceniona tak samo dobrze, jak jedwabna – jednak ta bawełniana, w przeciwieństwie do jedwabnej, może być używana o każdej porze roku. Oprócz pościeli 100% bawełnianej, na rynku dostępne są również inne jej rodzaje – satynowa, flanelowa, dżersejowa, lniano-bawełniana. Każda z nich ma swoje charakterystyczne właściwości i nie każda nadaje się do wszystkiego; Przykładowo, pościel satynowa jest cienka i śliska, pięknie się prezentuje i jest przyjemna w dotyku, ale słabo trzyma ciepło. Jej przeciwieństwem jest z kolei pościel flanelowa – jest gruba, odporna na uszkodzenia i bardzo dobrze izoluje ciepło.

Dbanie o pościel

Sam zakup pościeli to nie wszystko – aby dobrze i długo nam służyła, trzeba też o nią dbać. Pościel należy prać zasadniczo w temperaturze 60°C, aby usunąć bakterie i roztocza – jednak przed wypraniem pościeli spójrzmy na jej metkę, ponieważ każdy rodzaj może mieć inne wymagania. Pamiętajmy też o częstej wymianie pościeli i wietrzeniu pomieszczenia, w którym śpimy. Warto kupować pościel w dobrych, wyspecjalizowanych miejscach, jak np. sklep Tendina.pl, aby mieć pewność, że kupujemy produkt wysokiej jakości.

 

Materiał partnera