Jakie meble łazienkowe wybrać?

Jakie meble łazienkowe wybrać?

Łazienka to już nie tylko miejsce porannej czy wieczornej toalety, ale również domowe SPA, w którym relaksujemy się po ciężkim dniu i regenerujemy siły przed wyzwaniami, jakie niesie ze sobą dzień kolejny. Powinna więc być pomieszczeniem nie tylko estetycznym, ale i wygodnym. Podpowiadamy, jak wybrać i rozmieścić meble łazienkowe, by zwiększyć funkcjonalność łazienki.

Łazienka to miejsce wspólne domu czy mieszkania, więc przy wyborze odpowiednich mebli
i rozwiązań należy wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich domowników i przeanalizować wszystkie za i przeciw.

 

Dokładnie pomierz

 

Zanim wybierzesz meble łazienkowe zacznij od pomiarów całej łazienki. Ważne jest, by łazienka była nie tylko ładna, ale i wygodna, więc decydując się na konkretne meble pamiętaj o kilku zasadach:

  • przed umywalką i WC należy zostawić około 70 cm wolnej przestrzeni, a po bokach około 20-30 cm,
  • przed wanną również powinna być wolna przestrzeń o wymiarach około 70 x 100 cm,
  • górna krawędź umywalki powinna znajdować się około 75-80 cm od podłogi,
  • łazienka powinna być miejsce bezpiecznym, więc nie wieszaj szafek na wysokości głowy nad wanną czy WC, ponieważ narazi cię to na urazy,
  • jeżeli domownicy są różnego wzrostu wybierz duże lustro, żeby każdy mógł swobodnie się w nim przeglądać,
  • zrób plan ustawienia mebli na kartce lub w programie projektowym, by zyskać lepsze rozeznanie, jak to będzie wyglądało w rzeczywistości,
  • szafkę pod umywalkę najlepiej kupować razem z umywalką, a najwygodniejsza jest szafka wisząca, ponieważ łatwiej jest utrzymać w czystości podłogę pod nią.

 

Postaw na jakość

 

Łazienka to wybór na lata, więc jakość materiałów, z których wykonane są meble łazienkowe, ma niebagatelne znaczenie. Meble mogą być wykonane z metalu, szkła, drewna czy płyty MDF. W przypadku drewna i płyty MDF należy zwrócić uwagę, by szafka była pokryta lakierem poliuretanowym odpornym na działanie wody – mówi specjalista z salonu łazienek OST-BUD Piękno Łazienek. Wszystkie metalowe elementy szafek powinny być odporne na rdzę. Wybierając meble łazienkowe trzeba mieć na uwadze, że łazienka to pomieszczenie szczególnie narażone na szybkie zmiany temperatury i nagromadzenie wilgoci.

 

Mała łazienka

 

Gdy urządzamy dużą, ustawną łazienkę, jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia
i zasobność portfela, ale jakie meble łazienkowe będą odpowiednie do małej łazienki? Dekoratorzy wnętrz sugerują wybór mebli łazienkowych wiszących, ponieważ nadają one wnętrzu lekkości. Dobrze jest myśleć o każdym meblu pod względem jego maksymalnej funkcjonalności, np. zamiast zdecydować się na lustro wybrać szafkę z lustrem, ponieważ zyskujemy w ten sposób dodatkową przestrzeń do przechowywania. W przypadku małej przestrzeni warto wybrać meble o prostym stylu bez ozdobnych uchwytów czy detali, żeby dodatkowo optycznie nie zmniejszać i tak już niewielkiej przestrzeni.

 

Materiał partnera