Jakie materiały stosuje się do postawienia domu pasywnego

Teoretycznie nie ma żadnych ograniczeń co do materiałów i technologii, które mogą być wykorzystane do budowy domu pasywnego. Warto jednak sięgnąć po lepsze materiały, które zwyczajnie dają lepsze rezultaty. Możemy wybrać ściany jednowarstwowe albo wielowarstwowe, zawsze jednak należy zadbać o nowoczesne okna i drzwi. Ważne jest, by zwrócić uwagę na instalacje, które mogą bezpośrednio wpływać na zmniejszenie opłat za energię i zapewnić komfort życia mieszkańcom.

Ściany, drzwi i okna

Jedna z technologii, która wykorzystywana jest przy budowie domów pasywnych, to ściany trójwarstwowe, w których każda warstwa ma swoją konkretną funkcję. Zapewnia szczelność i wytrzymałość, izolacyjność termiczną i izolacyjność akustyczną. W ścianach dwuwarstwowych warstwą izolacyjną jest styropian lub wełna celulozowa wdmuchiwana w ściany, która dociera w każdy zakamarek i doskonale izoluje. Nie ma przeszkód, by zbudować dom energooszczędny na przykład z betonu komórkowego, styropianowych bloczków wypełnionych betonem lub z pustaków keramzytowych. Ściany powinny mieć wtedy od 31-50 cm. Zaletą ścian jednowarstwowych jest paroprzepuszczalność, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zagrzybienia, a wewnątrz budynku panuje przyjazny mikroklimat. Stosunkowo nową metodą na polskim rynku jest metoda szkieletowa – element konstrukcyjny stanowi drewniany lub stalowy ruszt. Ciekawym rozwiązaniem są domy gotowe proponowane przez firmę  ITS z Koszalina, które dostępne są w kilku różnych standardach. W najprostszym standardzie „Ekonomicznym A” ściany wykonane są ze skandynawskiego drewna iglastego, czterostronnie struganego i suszonego. Konstrukcja ściany z drewna od wewnątrz pokryta jest płytą OSB, na do której mocowane są płyty gipsowe. Izolację cieplną stanowi wełna celulozowa, która z zewnątrz również pokryta jest płytą OSB. Kolejna warstwa to styropian, a dalej tynk mineralny. Ściany wewnętrzne skonstruowane są w podobny sposób, różnica jest tylko jedna: zamiast styropianu i tynku mineralnego, z obu stron znajdują się płyty gipsowe. Wykorzystanie drewna do budowy domu to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne zarazem, a odpowiednie wykorzystanie tego materiału pozwala na stworzenie domu w pełni energooszczędnego. Dla budynku pasywnego kluczowe są również drzwi i okna, które także powinny być energooszczędne. Warto zatem zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Okna fasadowe i połaciowe powinny charakteryzować się wysoką termoizolacyjności.

Instalacje energooszczędne

W domu energooszczędnym bardzo istotne są także nowoczesne instalacje, które mają bezpośredni wpływ na zmniejszenie opłat za energię. Rozwiązaniem może być energooszczędna pompa ciepła. Urządzenie tego typu jest ekologiczne i obniża koszty ogrzewania domu. Potrafi wykorzystywać energię odnawialną, która gromadzi się w powietrzu, w wodzie i w gruncie. Pompa ciepła to urządzenie, które służy do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej – dowiadujemy się w firmie ITS z Koszalina, która proponuje to rozwiązanie w swoich domach gotowych jako jedno z możliwych rozwiązań.

To urządzenie komfortowe w eksploatacji, ponieważ jest bezobsługowe. Warto zadbać także o wentylację z rekuperacją, która również może ograniczyć straty ciepła. Rekuperator to urządzenie, które podgrzewa świeże powietrze za pomocą ciepła, które zostało odzyskane z powietrza zużytego. Budynek jest dzięki niej wolny od alergenów, ponieważ rekuperator działa niczym filtr powietrza. W budynku niskoenergetycznym możemy dodatkowo zamontować kolektory słoneczne, które będą służyły do podgrzewania wody użytkowej.

Materiał partnera