zakup domu

Kupujemy dom… gdzie szukać pomocy?

Zakup domu lub mieszkania jest bardzo ważnym wydarzeniem, które będzie miało wpływ na naszą przyszłość. Jest to poważna decyzja, z którą wiążą się duże zobowiązania, zwłaszcza finansowe. Proces ten jest bardzo złożony i łatwo moglibyśmy coś przeoczyć. Warto zatem zastanowić się nad wszystkimi zagadnieniami związanymi z kupnem domu oraz jak uniknąć błędów, które najczęściej popełniają nabywcy nieruchomości.

Mamy dwie możliwości zakupu nieruchomości: na rynku wtórnym i pierwotnym. W obydwu tych przypadkach zakup może nastąpić z posiadanych przez nas oszczędności, jednak najczęściej na zakup domu przeznaczamy pieniądze uzyskane w drodze. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego warto dokładnie sprawdzić wiarygodność oraz dotychczasowe działania dewelopera. Mieszkania z rynku pierwotnego są wielokrotnie droższe od tych z rynku wtórnego, dlatego też na ich zakup decyduje się ograniczona ilość osób. Znacznie popularniejsze są domy z tzw. “drugiej ręki”.

Ilość ofert na rynku sprzedaży domów i mieszkań jest oszałamiająca, dlatego też jeśli chcemy, aby nasz wybór był jak najbardziej trafny, powinniśmy skorzystać z pomocy agencji nieruchomości, np. Wigro-Groszyk. Pracujący w niej pośrednicy zapewnią nam kompleksową i fachową obsługę.

Aby pośrednicy mogli nam pomóc, muszą wiedzieć jakie są nasze potrzeby i priorytety, a także możliwości finansowe. Pod uwagę należy wziąć wszystkie dochody, comiesięczne koszty i wydatki związane z zakupem i posiadaniem nieruchomości, rodzaj szukanego lokum, jego wielkość i lokalizacja. Po określeniu wszystkich tych czynników, agencja nieruchomości będzie w stanie znaleźć ofertę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb.

Kiedy już znajdziemy odpowiedni dom, pośrednik umożliwi nam obejrzenie go i pomoże w ocenie jego stanu oraz w uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji. Dobre zbadanie domu, najlepiej w towarzystwie eksperta, pozwoli dostrzec ewentualne defekty, takie jak przeciekanie dachu czy złej jakości fundamenty. Wady te w przyszłości wymagałyby od nas sporych nakładów finansowych a sam dom mógłby się okazać finansową dziurą bez dna.

Przed przeprowadzeniem transakcji, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić stan prawny wybranego mieszkania. Powinniśmy zapoznać się z wypisem z księgi wieczystej. W ten sposób upewnimy się, czy sprzedający rzeczywiście jest właścicielem danej nieruchomości oraz czy jest ona obciążona hipoteką lub zadłużona. Warto odwiedzić Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta i sprawdzić, kto jest zameldowany w domu lub mieszkaniu. Powinniśmy zapoznać się także z wypisem z planu zagospodarowania przestrzennego, z którego dowiemy się, czy np. w pobliżu nieruchomości w najbliższym czasie nie powstanie autostrada. Warto również zapoznać się z historią domu i jego otoczeniem. Zdobycie takich informacji pozwoli nam na negocjację ceny, a czasem nawet na uniknięcie niewłaściwego zakupu.

Skorzystanie z profesjonalnych usług agencji nieruchomości (np. Wigro-Groszyk) wiąże się z bezpiecznym przeprowadzeniem transakcji kupna domu. Zatrudnieni w niej pośrednicy nadzorują proces zakupu od początku do końca. Do ich zadań należy zebranie informacji o interesującej nas nieruchomości, a także dopilnowanie, aby wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z prawem.