Kotły z podajnikiem – dlaczego warto?

Kotły na miał i ekogroszek przeżywają dzisiaj swój wielki powrót. Przed zakupem warto zastanowić się dobrze, która opcja będzie dla nas lepsza. Czy warto zainwestować w kocioł z podajnikiem? Jak właściwie to działa i czy rzeczywiście się opłaca? – Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który z pewnością ułatwi podjęcie decyzji o zakupie. Nowoczesne kotły dobrych producentów mają wysoki stopień zautomatyzowania i gwarantują niskie koszty eksploatacji, a to niewątpliwie duży plus.

Kotły węglowe na miał i ekogroszek

W Polsce najpopularniejszym paliwem stałym wciąż jest węgiel kamienny, który wydobywany jest przede wszystkim w kopalniach na terenie Śląska. Nowoczesne kotły z podajnikami ślimakowymi i tłokowymi są konstruowane w taki sposób, by obsługa była jak najmniej kłopotliwa. Producenci kotłów z podajnikami chcą zapewnić użytkownikom wygodną eksploatację, by zachęcić do ich zakupu. Co więcej, nowoczesne kotły konstruowane są w taki sposób, by można w nich było palić nie tylko ekogroszkiem, czy miałem, ale i węglem o innym uziarnieniu, drewnem, czy innymi paliwami stałymi. Są wyposażone w paleniska automatyczne (na wspomniany ekogroszek) oraz w paleniska ręczne, w których możemy palić innymi paliwami stałymi.

Automatyczne dozowanie paliwa

Wygodę użytkowania nowoczesnych kotłów zapewniają automatyczne podajniki. Jednym z najlepszych rozwiązań są podajniki tłokowe. Równie dobrze sprawdzają się podajniki ślimakowe. Podajnik sprawia, że kotły nie wymagają stałej obsługi. Nie musimy bezpośrednio obserwować procesu spalania, rolę tę przejmuje sterownik – mówi nam przedstawiciel firmy HurtBig z Pleszewa. Dobre kotły wymagają obsługi co kilka dni. Oczywiście częstotliwość zaglądania do naszego kotła zależy od jakości paliwa, rodzaju obiektu oraz warunków atmosferycznych.

Konfiguracja budowy kotła

Do niedawna mogliśmy wybierać jedynie w gotowych piecach, w których nie było możliwości indywidualnego skonfigurowania ich budowy. Dziś producenci kotłów oferują nam o wiele więcej. W zależności od miejsca, w którym będzie stał nasz piec oraz gdzie odprowadzane będą spaliny, kocioł może mieć wyjście spalin z góry, z boku lub z tyłu kotła. Podobnie jest ze spustem wody – możemy wybrać kocioł ze spustem po prawej stronie, po lewej lub z tyłu. Drzwi zsypowe mogą otwierać się na prawą lub lewą stronę. Najciekawsza kwestia – możliwa jest indywidualna zmiana wymiarów zewnętrznych. Jeśli więc obawiamy się, że piec w naszej piwnicy się nie zmieści, poszukajmy takiego producenta, który daje nam więcej możliwości.

Materiał partnera