Kotły na ekogroszek klasy 5 – Czym się charakteryzują?

Świadomość w zakresie ochrony środowiska sukcesywnie rośnie. Wszystko dzięki licznym akcjom społecznym, ale także aktualizowanym na bieżąco przepisom, które przewidują coraz bardziej restrykcyjne normy, jakie muszą spełniać m. in. nasze samochody czy instalacje grzewcze. Istotną wagę przywiązuję się zwłaszcza do spalania paliw stałych, dlatego też wprowadzono klasę 5 dla tego typu kotłów.

Co oznacza klasa 5 kotłów na ekogroszek?

Kotły na paliwa stałe, np. węgiel kamienny, są jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Emitują znaczne ilości pyłu i spalin, co w oczywisty sposób przyczynia się do degradacji środowiska. Aby temu zapobiec, stopniowo zaostrza się przepisy związane z użytkowaniem kotłów na paliwa stałe. Dzisiaj najlepszą kategorię pieców tego rodzaju stanowi klasa 5. Co to oznacza w praktyce? Kotły klasy 5, najwyższej są najmniej szkodliwe dla środowiska, a to dzięki najbardziej rygorytycznym parametrom emisyjno-sprawnościowym, wynikającym z normy 303-5:2012 – tłumaczy ekspert z firmy Metalteres. – Te wartości to przede wszystkim ilość emitowanego przez urządzenie pyłu oraz tlenku węgla – im mniejsza ich zawartość, tym kocioł jest mniej uciążliwy dla atmosfery. Poza emisją, ważna jest również sprawność cieplna urządzenia, która powinna przekraczać 87%. Chodzi tu o zminimalizowanie strat ciepła i jak najmniejsze zużycie paliwa, co przekłada się na redukcję emisji zanieczyszczeń do środowiska. Takie parametry można uzyskać dzięki odpowiedniej budowie kotła i właściwie dobranym paliwom – w przypadku klasy 5 jest to najczęściej ekogroszek. Warto przy tym zaznaczyć, że kupno takiego pieca może się okazać niezwykle opłacalną inwestycją, ponieważ to właśnie na kotły klasy 5 przyznawane są dotacje zmniejszające lub całkowicie eliminujące koszt zakupu urządzenia.

Zalety i zastosowanie kotłów klasy 5

Aby kocioł mógł spełniać wspomniane wyżej kryteria, powinien odznaczać się odpowiednią, solidną konstrukcją. W tym celu projektuje się rozbudowane kanały spalinowe poprawiające sprawność urządzenia. Aby zminimalizować emisję pyłu do atmosfery, kanały muszą być tak skonstruowane, by spaliny osadzały się w kotle, a nie u jego wylotu. Urządzenie powinno być solidne i trwałe, o wysokiej odporności mechanicznej i chemicznej, np. na korozję, co przedłuży żywotność kotła. Co jeszcze powinien posiadać nowoczesny kocioł klasy 5?

  • Podajnik paliwa – wytrzymały i cichy podajnik sterowany elektronicznie umożliwia zautomatyzowaną pracę kotła.
  • Palnik – trwały, wykonany z żeliwa retortowy palnik wielopaliwowy pozwala na efektywne spalanie paliwa.
  • Zaawansowany sterownik – pozwala na regulację temperatury i monitorowanie pracy kotła, umożliwiając wygodną, a przede wszystkim wydajną pracę urządzenia.

Tak zaawansowane kotły na ekogroszek znajdują zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych i innych budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej czy też o przeznaczeniu przemysłowym. Wszędzie tam kotły klasy 5 zapewniają ekologiczne i wydajne ogrzewanie.

Materiał partnera