drzwi wewnetrzne

Konstrukcja i budowa drzwi wewnętrznych

Większość ludzi drzwi utożsamia tylko i wyłącznie z samym skrzydłem, a tak naprawdę zbudowane są one z kilku elementów, zależnych od rodzaju ich przeznaczenia. Typowe drzwi wewnętrzne mogą posiadać konstrukcję płytową lub płycinową i składać się z ościeżnicy, skrzydła oraz okuć. Drzwi też nie muszą być wykonywane tylko i wyłącznie z drewna, do ich produkcji używa się również materiałów drewnopochodnych.

Konstrukcja płytowa i płycinowa

Drzwi płytowe są wykonywane najczęściej poprzez oklejenie drewnianej ramy cienką płytą, a  pusta przestrzeń między płytami jest wypełniana płytami kartonowymi, wiórowymi bądź też płytą pilśniową. Aby drzwi stanowiły jednorodną całość, krawędzie skrzydła oklejane są płytą wykończeniową. Drzwi płytowe mogą również powstać z jednolitej płyty drewnopochodnej, którą okleja się folią, fornirem, laminuje czy też obija blachą nierdzewną.

Drzwi płycinowe w przeciwieństwie do drzwi płytowych mają urozmaiconą powierzchnię. Rama przedzielona jest pionowymi oraz poziomymi słupkami, określanymi jako szprosy – dowiadujemy się w firmie Westo z Gietrzwałdu.

Powstałe pola wypełniane są płycinami ze sklejki, desek czy płyty MDF. Płyciny mogą być uzupełnione o elementy dekoracyjne tj. chociażby kasetony, które będą pełniły funkcję usztywniającą.

Budowa drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne zbudowane są ze z takich elementów jak ościeżnica, skrzydło oraz okucia. Ościeżnica nazywana jest potocznie futryną i jest to rama, którą umieszcza się w otworze drzwiowym, i  na której osadza się skrzydło drzwi. Kupując drzwi możemy wybrać ościeżnicę stałą, bądź też z regulowaną szerokością. Regulowana szerokość ościeżnicy jest niezbędna w przypadku, gdy istnieje konieczność dopasowania jej do grubości ściany. Nie musimy wówczas maskować połączenia ościeżnicy ze ścianą dodatkową listwą. Skrzydło może być wykonane z drewna litego bądź klejonego. Drewno klejone wbrew panującym  przekonaniom jest dużo bardziej wytrzymałe i odporne na paczenie niż elementy wykonane z drewna litego. Bardzo popularnym materiałem do produkcji skrzydła drzwi są również płyty wiórowe. Istotną kwestią jest również samo wykończenie powierzchni drzwi, które zależy od rodzaju materiału, z jakiego je wykonano. Zazwyczaj drzwi drewniane lakierowane są bezbarwnie bądź też   pomalowane farbą, tak aby powłoka podkreślała naturalny wygląd słojów drewna.  W przypadku drzwi wykonanych z materiałów drewnopochodnych stosuje się naturalną okleinę w kolorach sosny, jesionu, olchy, dębu czy innego gatunku drewna. W drzwiach wewnętrznych ważne są również okucia. Drzwi uchylne są montowane na dwóch, trzech zawiasach. Od jakości zawiasów i samego zamocowania zależy trwałość i komfort użytkowania drzwi. Ostatnim bardzo ważnym elementem drzwi są różnego rodzaju klamki, pokrętła czy też inne uchwyty, które są niezbędne do otwierania drzwi. Zazwyczaj jednak takie akcesoria należy dokupić sobie oddzielnie, gdyż nie każdy producent oferuje je razem z drzwiami bądź też są najczęściej mało efektowne.

Materiał partnera