aranzacja lazienki

Kilka sprawdzonych sposobów na optyczne powiększenie łazienki

W aranżacji małej łazienki bardzo ważne jest zastosowanie się do kilku istotnych zasad. Dzięki temu łazienka będzie się wydawała większa i bardziej przestronna. Nawet w bardzo małym pomieszczeniu może być ładnie, wygodnie i funkcjonalnie. Oto kilka sprawdzonych sposobów na optyczne powiększenie łazienki.

Jak urządzić małą łazienkę? Powinniśmy zacząć od wyboru odpowiednich kolorów. Najlepsze będą barwy chłodne, takie jak np. szarość, biel i pastele, a także kolory kojarzące się z wodą i powietrzem, jak odcienie błękitu czy zieleni. Ściany wydają się wtedy bardziej od siebie oddalone, co sprawia wrażenie większej przestrzeni. Płytki ceramiczne powinny być jak największe, a na podłodze powinno być pozostawione jak najwięcej wolnej przestrzeni. Warto więc zainwestować np. w podwieszane szafki czy grzejnik do montażu na ścianie. Bardzo ważne, aby materiały, z których są zrobione meble w łazience były jak najbardziej błyszczące, aby odbijać światło. Tyczy się to także dodatków jak armatura, wieszaczki czy rama lustra. Płytki i meble w łazience powinny być gładkie, bez zbędnych wzorów. Jeśli jednak marzymy o wzorzystej łazience, to na podłodze najlepiej, jeśli wzorem będzie karo – optycznie poszerzy podłogę.

Zobacz także inne porady urządzania małej łazienki

Nadajmy wrażenie przestrzeni

Aranżując małą łazienkę trzeba pamiętać o odpowiednim wyborze mebli. Warto postawić na 2 w 1 czyli wannę połączoną z prysznicem czy umywalkę z szafkami. Na rynku dostępne są też meble w wersji mikro, dostosowane rozmiarem do małych łazienek. Wiele osób błędnie wybiera do łazienki małe meble, podczas gdy o dziwo to właśnie te większe lepiej się do niej nadają, sprawiając wrażenie, że wnętrze ma bardziej monumentalny charakter i tym samym optycznie je powiększają. Co ciekawe w przypadku urządzania małej łazienki znaczenie mają choćby takie detale jak odpowiednie oświetlenie. Świateł powinno być jak najwięcej, warto zainwestować np. w LEDowe podświetlenie wanny, prysznica czy lustra. Im bardziej chłodna barwa światła, tym lepiej. Powinniśmy też zadbać o ład i porządek w naszej łazience, im mniej rzeczy na wierzchu, tym lepiej.

Wykorzystajmy techniki projektantów

Najważniejsza rzecz podczas urządzania małej łazienki to odpowiedni wybór lustra. Im będzie ono większe, tym lepiej. Trikiem często stosowanym przez projektantów wnętrz jest umieszczenie lustra naprzeciwko drzwi wejściowych – w lustrze odbije nam się wtedy korytarz, co spowoduje złudzenie, że należy on do przestrzeni łazienki i uczyni ją większą. Dobry sposób to także przyklejenie w łazience fototapety o wzorze sprawiającym wrażenie głębi i trójwymiarowości.

Aranżacja małej łazienki nie musi już być problemem. Dzięki niezawodnym sposobom na jej optyczne powiększenie urządzanie tego pomieszczenia może być łatwe i przyjemne. Pamiętajmy, że nie ma przestrzeni, której nie dałoby się ciekawie i funkcjonalnie zaaranżować.

Materiał partnera