brama garazowa

Kilka słów o bramach garażowych

Nowoczesna brama garażowa to gwarancja bezpieczeństwa dla każdego samochodu. Producenci bram pracują w pocie czoła wymyślając coraz nowsze rozwiązania konstrukcyjne, zaspokajające potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Dostępne na rynku typy bram garażowych różnią się głównie sposobem otwierania. W regularnej sprzedaży znajdziemy m.in. bramy uchylne, segmentowe, rolowane i rozwieralne. Poświęćmy każdemu z tych modeli parę słów.

Bramy uchylne

Bramy zamykane uchylnie to najczęściej spotykany model. Do ich właściwego użytkowania potrzeba jednak dość sporej przestrzeni przed garażem. ,,Dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz zatem dobrze, jeśli posiadamy obszerny podjazd. W przeciwnym wypadku montaż bramy może okazać się niemożliwy, a nawet jeśli da się go wykonać, powstanie wrażenie sporej i niepraktycznej ciasnoty” – komentuje ekspert firmy BRAMEX, wyspecjalizowanej w sprzedaży markowych modeli bram garażowych.

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe, zwane też bramami sekcyjnymi, mogą być otwierane od góry bądź od boku. Nie uchylają się, a przesuwają w jednej płaszczyźnie. Tym samym kwestia przestrzeni przed garażem nie ma w ich przypadku znaczenia. ,,Segmentówki” stosuje się zarówno w miejscach, gdzie podjazd jest krótki, jak i w garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. ,,Bramy segmentowe gwarantują również większą szczelność od bram uchylnych, zatem korzystnie instalować je w garażach z ogrzewaniem” – komentuje specjalista BRAMEX. Wady bram segmentowych? Za taką można pośrednio uznać konieczność montażu prowadnicy, która zajmuje nieco przestrzeni wewnątrz garażu – przy suficie lub ścianie bocznej.

Bramy rolowane

Bramy rolowane to jedne z modniejszych i nowocześniejszych, a co za tym idzie również nieco droższych rozwiązań garażowych. Działają podobnie do rolet okiennych, są bardzo wygodne i zawsze wyposażone w napęd elektryczny. Ponadto, zajmują jeszcze mniej miejsca, niż ich segmentowe odpowiedniki. Wystarczy jedynie drobna przestrzeń między krawędzią otworu wjazdowego a stropem, aby zamontować tam bęben bramy. ,,W przypadku braku miejsca wewnątrz garażu, bęben można zainstalować na zewnątrz, w specjalnej kasecie” – informuje fachowiec z firmy BRAMEX.

Bramy rozwieralne

Do najbardziej tradycyjnych modeli bram garażowych należą bramy rozwieralne. Składają się z dwóch skrzydeł, otwieranych ręcznie lub automatycznie. Rozwarcie skrzydeł wymaga wiele miejsca – mamy zatem do czynienia z problemem podobnym, jak w przypadku bram uchylnych. Jeśli nie dysponujemy stosowną przestrzenią, nie powinniśmy inwestować w tego typu bramę. ,,Pewną zaletą bram rozwieralnych jest ich prostota i stosunkowo niska cena. Odpowiednią konstrukcję możemy zamówić nawet w warsztacie rzemieślniczym” – podsumowuje przedstawiciel BRAMEX.

Materiał partnera