meble do łazienki

Jakie wybrać meble do łazienki?

Meble do łazienki muszą być funkcjonalne i trwałe. W inny sposób będziemy wybierać umeblowanie do wnętrza mniejszego, a w inny – do większego, bardziej przestronnego. W takim wypadku nie będą liczyły się tylko kolory, ale również wymiary sprzętów oraz ich funkcjonalność. Również mając dzieci, zdecydujemy się na inne elementy wystroju niż ci, którzy ich nie posiadają. Jakie meble wybrać do łazienki? Na co zwracać uwagę?

Pierwszy krok – pomiar i projekt łazienki

Nawet jeśli mamy małe pomieszczenie, musimy zadbać o zachowanie odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni. Nie możemy przecież zaaranżować jej tak, aby umywalka stała zaraz przy kabinie prysznicowej – wtedy nie będziemy mogli nawet do niej wejść. Optymalny odstęp przed takimi elementami jak umywalka, wanna, kabina czy muszla klozetowa to około 70 cm. Kiedy wykonujemy projekt łazienki, lepiej zapomnieć o szafkach wiszących nad głową. Dotyczy to przede wszystkim ścian nad umywalką i wanną, jednak na wszelki wypadek, dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, lepiej skupić się na projektowaniu wnętrza z szafkami stojącymi bądź wiszącymi na niższej wysokości. Przy projektowaniu łazienki musimy znaleźć optymalną wysokość umywalki czy lustra. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, kiedy mamy dzieci. Lepiej jest zamontować umywalkę na odpowiedniej dla nas wysokości lub tylko nieco niżej, niż całkowicie dopasować ją do wzrostu dzieci, które przecież i tak bardzo szybko rosną. Przy nietypowych wymiarach należy zdać się na firmy projektujące meble na zamówienie, jak na przykład przedsiębiorstwo OFI Meble.

Odpowiednie zabezpieczenie

Kupując meble do łazienki, powinniśmy wybrać takie, które są przeznaczone właśnie do tego pomieszczenia. Takie sprzęty często mają nieco cofniętą tylną ściankę – tak, aby nie dotykała ściany, na której zazwyczaj skrapla się para wodna po gorącym prysznicu czy kąpieli. Poza tym meble łazienkowe są odporne na wilgoć – muszą więc być wykonane z właściwych materiałów bądź odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wody, na przykład przez pokrycie ich powierzchni warstwą lakieru poliuretanowego. Ważne, aby lakier znajdował się nie tylko na przedniej ściance mebla, ale wszędzie. Mebel musi być kompleksowo zabezpieczony przed działaniem wilgoci.

Istotne są także kolory

Meble do łazienki trzeba wybrać według własnych upodobań. Musimy jednak pamiętać, że do mniejszego wnętrza lepiej zastosować jasne barwy. Dlatego większość wyposażenia łazienki jest dostępna w jasnych kolorach – białym bądź kremowym. Dobrze jest zdecydować się na sprzęt pochodzący z jednej kolekcji. Będziemy mieć wtedy pewność, że wszystko idealnie do siebie pasuje. W takiej sytuacji dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na wybór mebli na zamówienie – będziemy mogli dobrać nie tylko odpowiedni rozmiar, ale również kolor i wykończenie wyposażenia naszej łazienki.

Łazienka to specyficzne pomieszczenie. W mieszkaniach znajdujących się w blokach jest ono zazwyczaj małe, dlatego trzeba je zagospodarować tak, aby odpowiednio wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni. Bardzo dużą rolę grają w tym właśnie meble łazienkowe – zależnie od tego, jakie wybierzemy, mogą działać na korzyść bądź niekorzyść wnętrza. Kiedy chcemy kupić nowe meble do łazienki, warto pomyśleć o takich na wymiar, projektowanych i wykonywanych przez firmę OFI Meble.