W jakich przypadkach warto się udać na terapię małżeńską

Na początku znajomości budowanie związku wydaje się być sprawą naturalną i nie wymagającą wysiłku. Po czasie jednak, kiedy mija wzajemna fascynacja i pochłania nas szara codzienność – praca, obowiązki domowe i rodzinne – nawet na najlepszym związku mogą pojawić się rysy. Czy w obliczu wzajemnych oskarżeń i rozczarowań jedynym rozwiązaniem jest rozwód? A może warto ratować małżeństwo udając się na terapię?

Kiedy na terapię małżeńską?

Brak czasu, nadmiar obowiązków związanych z pracą czy domem, to jedne z najczęstszych przyczyn kryzysów w małżeństwie. Dochodzi do nich zwykle w kluczowych momentach wspólnego życia, takich jak okres po ślubie, pojawienie się dziecka na świecie czy też np. zakończenie pracy zawodowej. Wzajemne pretensje i oskarżenia przybierają na sile, małżeństwu niemal każdego dnia towarzyszą kłótnie lub wręcz przeciwnie – cisza i obojętność. W takiej sytuacji, jeśli para chce pracować nad swoim związkiem i uratować go przed separacją czy rozwodem, a samodzielnie podejmowane próby nie pomagają odbudować relacji, terapia małżeńska może pomóc przywrócić atmosferę wzajemnego szacunku i bliskości pomiędzy partnerami. W przypadku jakich problemów warto zdecydować się na terapię?

  • Problemy z komunikacją – brak umiejętności rozmowy i słuchania to najczęstszy problem małżeństw, które nie potrafią się porozumieć, co prowadzi do eskalacji konfliktów.
  • Zdrada – niewierność nie musi oznaczać końca małżeństwa, często ma ona głębsze podłoże i jest owocem narastających od dłuższego czasu problemów w związku.
  • Różnice charakteru – na początku związku takie różnice, a nawet wady, traktujemy jako coś fascynującego czy uroczego. Z czasem stają się one coraz bardziej irytujące, co utrudnia akceptację drugiej osoby.
  • Negatywne nastawienie – brak czasu, wzajemne oskarżenia czy niepowodzenia generują złe emocje w związku: niechęć, obojętność, a nawet nienawiść czy pogardę.

Profesjonalna terapia małżeńska może pomóc w załagodzeniu sytuacji i zażegnaniu konfliktu, ale także w odbudowie bliskości i uczuć w małżeństwie.

Na czym polega terapia małżeńska?

Terapia małżeńska polega przede wszystkim na dogłębnej analizie relacji pomiędzy małżonkami – ich problemów, pragnień i dążeń. Warto przy tym rozróżnić terapię od mediacji, która jedynie pozwala osiągnąć partnerom konsensus w konkretnych sprawach, np. podziału majątku. Terapia dąży z kolei do odbudowy relacji i bliskości partnerów. Dzięki pomocy profesjonalnego terapeuty małżonkowie zaczynają lepiej rozumieć siebie samych – wiedzą, czego oczekują i jak te potrzeby wyartykułować. – Tłumaczy psycholog reprezentujący Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Med-Orzeł Sp. z o.o.Lepiej rozumieją również siebie nawzajem, wiedzą, jak reagować w sytuacjach konfliktowych i jak im zapobiegać. Na nowo wspólnie wypracowują przepis na udany, kochający się związek. Warto udać się na terapię małżeńską, zanim zdecydujemy się podjąć ostateczne kroki.

Materiał partnera