nasiona traw

Jak wybrać mieszankę nasion traw na trawnik?

Jeżeli planujesz pielęgnować ładny i zdrowy trawnik, powinieneś odpowiednio dobrać do niego mieszankę traw. Jak to zrobić? Które nasiona nadają się do tego najlepiej? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Gatunki traw spotykane w mieszankach

Z jednego gatunku trawy nie da się wyhodować ładnego trawnika, dlatego tworzy się mieszanki różnych nasion. Podstawowymi składnikami są odmiany gazonowe następujących gatunków traw:

  • Kostrzewa czerwona – jest składnikiem mieszanek dekoracyjnych, sportowych i uniwersalnych. Powstaje z niej równomierna, zwarta i gęsta murawa, która dobrze znosi niskie i częste koszenie, deptanie, a także trudne warunki atmosferyczne.
  • Życica trwała – najpopularniejszy składnik mieszanek charakteryzujący się szybkim tempem wzrostu. Najlepiej rośnie na nasłonecznionych stanowiskach i również jest bardzo odporna na intensywne użytkowanie trawnika.
  • Wiechlina łąkowa – posiada cechy podobne do życicy, ale jest to gatunek trawy długowiecznej, o wolnym tempie wzrostu.
  • Kostrzewa owcza – dzięki mocnym, wąskim liściom oraz głębokiemu systemowi korzeniowemu tworzy zwarte i niskie kępy. Jest odporna na niekorzystne warunki siedliskowe i atmosferyczne, ale nie na deptanie. Często spotykana przy drogach i na skarpach.
  • Kostrzewa trzcinowata – stosowana w mieszankach sportowych i dekoracyjnych. Odporna na koszenie, deptanie, suszę, tworzy wysokie kępki szerokich i mocnych liści.
  • Mietlica pospolita – charakteryzuje się wąskimi, delikatnymi liśćmi, które tworzą niskie i drobne kępki. Dobrze rośnie na glebach suchych i ubogich, ponieważ ma niewielkie wymagania siedliskowe. Warto dodać, że mietlica zastosowana w mieszance, ze względu na swoją ekspansywność, po kilku latach wypiera inne gatunki z trawnika.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając mieszanki traw?

Po odpowiednim połączeniu nasion można uzyskać trzy podstawowe mieszanki traw. Wśród nich są trawniki ozdobne (dekoracyjne), które charakteryzują się piękną zieloną barwą i delikatnym ulistnieniem, wobec czego nie są odporne na deptanie, trawniki sportowe (rekreacyjne) spotykane na murawach oraz trawniki uniwersalne, które są zarówno ładne, jak i wytrzymałe. Sprawdzają się doskonale w przydomowych ogrodach, dlatego właśnie z mieszanek uniwersalnych jest zakładanych najwięcej trawników.

Wybierając mieszanki nasion traw gazonowych uważaj, aby nie natknąć się na trawy pastewne: życicę wielokwiatową, westerwoldzką lub mieszańcową. Gatunki te nie są odporne na deptanie i częste koszenie, a ponadto nie przetrwają pierwszej zimy. Pojawiają się one w mieszankach ze względu na niską cenę, dlatego przed zakupem pierwszym kryterium, na który należy zwrócić uwagę jest skład – podkreśla specjalista z firmy Agronas, która oferuje mieszanki i nasiona traw, paszowe oraz rolnicze, a ponadto zajmuje się handlem artykułami rolniczymi i przemysłowymi, eksportem i importem materiału siewnego oraz profesjonalnymi usługami transportowymi.

Materiał partnera