podwieszany sufit

Jak prawidłowo zamontować sufit podwieszany z płyt?

Jeżeli chcemy ukryć drobne nierówności, zakryć wystające instalacje lub po prostu obniżyć pomieszczenie np. w łazience, należy zamontować w niej podwieszany sufit.

Co przyda się podczas montażu?

Przed podjęciem się montażu sufitu trzeba zaopatrzyć się w kilka niezbędnych materiałów. Oprócz podstawowych płyt gipsowych będą to: profile przyścienne, wieszaki wzmacniające konstrukcje sufitu, kołki szybkiego montażu, blachowkręty oraz wkręty pchełki. Z elektronarzędzi przydatna będzie wiertarka udarowa oraz wkrętarka, a poza tym: poziomnice, młotek, nożyce do cięcia blachy, ołówek, miarka oraz nożyk z wymiennym ostrzem.

Konstrukcja przyścienna najważniejszym elementem

Na samym początku należy odpowiednio rozmieścić oświetlenie poprzez zaznaczenie na suficie miejsc halogenów. Kolejnym etapem jest instalacja profilu przyściennego około 10 cm pod sufitem za pomocą kołków, które należy wkręcić wiertarką udarową z odpowiednim wiertłem SDS. Warto przyłożyć się do tej pracy, ponieważ konstrukcja przyścienna będzie odpowiadać za poziom nowego sufitu. Następnym krokiem jest założenie profili głównych w poprzek sufitu, który należy zmieryć w odległościach zależnych od wymiarów naszej płyty gipsowej. Dzięki temu przytniemy profile na wymiar i dokładnie zainstalujemy całą konstrukcję. Po ich ułożeniu nadszedł czas na przymocowanie wieszaków po obu stronach stelaża. Teraz wystarczy tylko rozprowadzenie przewodów i można przystępować do wykończenia naszej konstrukcji, czyli założenia płyt gipsowych.

Ostatnie kroki

Przed ich podwieszeniem należy dokładnie wyciąć odpowiedni rozmiar płyty i zrobić otwory na przewody. Po tym zabiegu istotne jest przykręcenie płyty za pomocą wkrętów do profili, których położenie można zaznaczyć uprzednio na ścianie. Jeżeli sufit jest prostokątny, do ułożenia wystarczy jedna płyta. W przypadku jego większej szerokości lub gdy posiada nieregularny kształt, tych płyt będzie potrzeba więcej, oczywiście odpowiednio przyciętych. Należy również pamiętać o przełożeniu przewodów elektrycznych przez wycięte w płycie otwory. Po wykonaniu pracy konstrukcja nowego sufitu powinna być mocna i stabilna.

Wszystkie elementy niezbędne do montażu sufitu z płyt gipsowych znajdują się w ofercie sklepu Wkręt – Techniki zamocowań, który działa na polskim rynku już od 1997 roku i służy również swoim klientom kompleksowym doradztwem w zakresie technik zamocowań.